امروز: دوشنبه, 02 اسفند 1395
آیا حواله های موسسات مالی شامل ظهرنویسی می شود؟
دوشنبه ، 27 بهمن 1393 ، 21:05

آیا حواله های موسسات مالی شامل ظهرنویسی می شود؟


آیا حواله صادره ازسوی مؤسسات مالی واعتباری وصف چک را داشته و قابل انتقال است و دارنده آن با فرض گردش در بازار می‌تواند طرح دعوا نماید؟ (با عنایت به ماده۷۲۴ قانون مدنی که عقد حواله را تعریف نموده است)

 


نظریه  مشورتی شماره ۱۲۹۵/۹۳/۷ ـ ۵/۶/۱۳۹۳

پاسخ :

حواله های صادره از سوی مؤسسات مالی و اعتباری، وصف چک و آثار آن را ندارد؛ بلکه سند ذمه ای عادی محسوب و مقررات اسناد تجاری (از جمله ظهرنویسی) شامل آن نمی‌گردد و از امتیازات اسناد تجاری هم برخوردار نیست ولی طرح دعوی به استناد حواله‌های مذکور به عنوان سند عادی فاقد اشکال است. ضمناً در عقد حواله موضوع ماده ۷۲۴ قانون مدنی قطعاً سه طرف محیل، محتال و محال‌علیه باید وجود داشته باشند تا ماهیت حقوقی حواله ایجاد شود. ولی صدور حواله‌های موصوف در ماهیت با عقد حواله متفاوت است؛ چنانکه گاهی دارنده حواله، خود، صادرکننده آن می‌باشد و از مؤسسه مالی وجه آن را به عهده خود دریافت می‌دارد. ولی در عقد حواله دین از ذمه محال‌علیه منتقل می‌شود.

 

نظرات  

 
-1 #2 یاسر 23 خرداد 1394 ساعت 20:56
عرض سلام
بنده در سال هشتاد و شش به جرم اختلاس و سرقت به دادسرای نظامی رفتم
برای اختلاس از ارتش اخراج شدم و به شش ماه حبس و پانصد هزار جریمه محکوم شدم که با عفو مشروط ازاد شدم متاسفانه یک سال بعد به علت حمل و مصرف مواد دستگیر و به چهل ضربه شلاق و چهارصد هزار تومان جریمه محکوم شدم تا به حال علاوه بر شخصیت اجتماعی و تحصیلاتم به ناچار ملزم به استخدام هستم که نیاز به گواهی سو پیشینه دارم ایا با وجود گدذشت شش سال کاری برای گواهی میشه انجام داد لطفا راهنمایی کنید
 
 
-1 #1 یاسر 23 خرداد 1394 ساعت 20:55
باعرض سلام
بنده در سال هشتاد و شش به جرم اختلاس و سرقت به دادسرای نظامی رفتم
برای اختلاس از ارتش اخراج شدم و به شش ماه حبس و پانصد هزار جریمه محکوم شدم که با عفو مشروط ازاد شدم متاسفانه یک سال بعد به علت حمل و مصرف مواد دستگیر و به چهل ضربه شلاق و چهارصد هزار تومان جریمه محکوم شدم تا به حال علاوه بر شخصیت اجتماعی و تحصیلاتم به ناچار ملزم به استخدام هستم که نیاز به گواهی سو پیشینه دارم ایا با وجود گدذشت شش سال کاری برای گواهی میشه انجام داد لطفا راهنمایی کنید
 

افزودن نظر


صفحه اصلی پرسش پاسخ نظرات مشورتی آیا حواله های موسسات مالی شامل ظهرنویسی می شود؟