امروز: سه شنبه, 02 آبان 1396
اشتباه بازپرس در صلاحیت محلی و عدول از دستور خود
سه شنبه ، 21 مرداد 1393 ، 17:39

اشتباه بازپرس در صلاحیت محلی و عدول از دستور خود


سوال : چنانچه بین بازپرس و دادستان در نوع جرم یا صلاحیت محلی و مجرمیت یا عدم مجرمیت متهم، اختلاف نظر پیش بیاید لکن پس از اظهار نظر دادستان، بازپرس با توجه با استدلالی که دادستان داشته است متوجه اشتباه نظر خود شود ، آیا باز هم پرونده جهت حل اختلاف باید به دادگاه صالح ارسال شود یا اینکه بازپرس می تواند با عدول از تصمیمات سابق خود مطابق نظر دادستان که صحیح تشخیص داده عمل کند ؟


 

پاسخ: نظریه شماره 4272 مورخ 27/5/82

عدول بازپرس از تصمیم و نظر قبلی خود به لحاظ آنچه در استعلام ذکر شده قانونا بلا اشکال است

 
نظریه مشورتی در مورد سند مفروض
سه شنبه ، 14 مرداد 1393 ، 19:18

نظریه مشورتی در مورد سند مفروض


۱- آیا آراء صادره از هیات حل اختلاف اداره ثبت اسناد و املاک در راستای قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی مصوب ۲۰/ ۹/ ۱۳۹۰ قابل اعتراض در محاکم عمومی می‌باشد یا خیر؟ در صورت مثبت بودن آیا هیات تکلیف دارد در ذیل رای به آن اشاره کند یا خیر؟ و همچنین مدت حق اعتراض چقدر است؟

 


۲- آیا برای منازلی که از نظر متراژ و مساحت برابر با مقررات شهری حد نصاب لازم را برای صدور سند مستقل ندارد می‌توان در راستای ماده ۱ همین قانون سند مفروزی صادر کرد یا خیر؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

۱- با عنایت به مقررات ماده ۳ قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی مصوب ۲۰/ ۹/ ۱۳۹۰، آراء صادره از هیات موضوع ماده ۱ این قانون ظرف دو ماه از تاریخ انتشار آگهی و در روستاها از تاریخ الصاق، قابل اعتراض از ناحیه اشخاص ذی‌نفع است و این اشخاص ظرف یک ماه از تاریخ تسلیم اعتراض به اداره ثبت، می‌توانند دادخواست به دادگاه عمومی حقوقی محل تقدیم نمایند. با این حال در قانون مذکور این هیأت مکلف به درج موارد مذکور در ذیل رأی خود نشده است؛ اما به نظر می‌رسد با توجه به اینکه منظور مقنّن از الزامی نمودن انتشار آگهی آن است که اشخاص ذی‌نفع بتوانند در مهلت مقرر اعتراض خود را اعلام دارند؛ بنابراین حتی اگر حق اعتراض و مهلت آن در ذیل رأی هیأت درج نشده باشد، باید در آگهی که از سوی اداره ثبت اسناد به عمل می‌آید، درج شود.

۲- صدور سند مفروزی نسبت به املاک مشاعی با رعایت قانون افراز املاک مشاع مصوب آذرماه ۱۳۵۷ مستلزم فراهم بودن سایر شرایط قانونی پیش‌بینی شده در این قانون است و با فقدان شرایط مذکور، امکان صدور مفروزی برای منازلی که می‌بایست دارای حدنصاب مساحت لازم برای صدور سند مستقل و مفروز برای آن‌ها باشد، وفق ماده ۱ قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی املاک فاقد سند مقدور نیست؛ زیرا در ماده ۱ قانون موصوف آمده است «... لکن به علت وجود حداقل یکی از موارد زیر، صدور سند مالکیت مفروزی از طریق قوانین جاری برای آن‌ها میسور نمی‌باشد...»؛ بنابراین تنها موارد احصاء شده در بندهای الف تا ت ذیل این ماده که مانع صدور سند مالکیت مفروزی از طریق قوانین جاری بوده باعث می‌شود آن قوانین اعمال نشود، ولی قوانین دیگر لازم‌الرعایه است؛ ضمن آنکه برابر تبصره ۱ هیأت مکلف است حسب‌مورد از دستگاه‌های ذی‌ربط استعلام و یا از نمایندگان آن‌ها برای شرکت در جلسه رسیدگی بدون داشتن حق رأی، دعوت کند.

 

 
شرط طلاق در صورت ازدواج مجدد شوهر
نوشته شده توسط سید حسین عبداله زاده   

شرط طلاق در صورت ازدواج مجدد شوهر

پرسش : اگر در عقد نامه شرط شده باشد که اگر شوهر  بدون اجازه همسرش همسر دیگری بگیرد و ازدواج مجدد داشته باشد   آیا زن می تواند  به وکالت از شوهر  خود را طلاق دهد حال اگر شوهر بدون رضایت همسر اول ولی با اجازه دادگاه مبادرت به ازدواج کند آیا بازهم زن حق طلاق خواهد داشت یا خیر؟

 
ارث بردن ورثه از جهیزیه زن
سه شنبه ، 17 تیر 1393 ، 17:34

ارث بردن ورثه از جهیزیه زن

سوال : پس از فوت زن با داشتن  ورثه از قبیل پدر مادر و فرزند و همسر تکلیف جهیزیه زن چه خواهد بود آیا  جهیزیه ماترک  محسوب می شود یا خیر و آیا اینه ورثه  از آن ارث می برند یا خیر

 

 
نظریه مشورتی در خصوص اعتراض به رای بدون حضور وکیل
چهارشنبه ، 11 تیر 1393 ، 17:48

نظریه مشورتی در خصوص اعتراض به رای بدون حضور وکیل


سؤال ـ در مواردي كه وكيل حق وكالت در مرحله بالاتر را داشته باشد، چنانچه دادنامه به موكل ابلاغ شده باشد و موكل شخصاً يا بوسيله وكيل ديگر اقدام به‌تجديدنظرخواهي يا فرجام خواهي نمايد آيا اين اقدام فاقد اثر قانوني است؟


نظريه شماره5390/7 ـ 30/7/1384

نظريه اداره كل امور حقوقي و اسناد قوه قضائيه

هرچند طبق تبصره ماده 47 قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني(1)، در مواردي كه وكيل حق وكالت در مرحله بالاتر را داشته باشد دادنامه صادره بايد به وكيل ابلاغ شده و مهلت تجديدنظرخواهي يا فرجام خواهي از تاريخ ابلاغ به وكيل محسوب مي‌شود ولي اين امر به معني آن نيست كه اگر دادنامه به موكل ابلاغ شده و موكل شخصاً يا بوسيله وكيل ديگر اقلام به تجديدنظرخواهي يا فرجام خواهي نمايد اقدام مذكور منشاء اثر نبوده و دفتر دادگاه مكلف باشد دادنامه را مجدداً به وكيل قبلي ابلاغ نمايد كما اينكه چنانچه تجديدنظرخواهي به ترتيب فوق موجب فسخ يا نقض دادنامه صادره شود طرف مقابل نمي‌تواند به اين علت كه دادنامه به وكيل محكوم عليه دادنامه بدوي ابلاغ‌نشده درخواست بلااثربودن دادنامه صادره در مرحله تجديدنظر را بنمايد.

 

 
آیا دادگاه تجدید نظر می تواند مدت مجازات را افزایش دهد
جمعه ، 30 خرداد 1393 ، 21:07

آیا دادگاه تجدید نظر می تواند مدت مجازات را افزایش دهد


سوال: دادگاه بدوی متهم به کلاهبرداری را فقط به یکسال حبس محکوم نموده است و پس از تجدید نظر خواهی متهم پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شده است و اکنون در آنجا مطرح است آیا دادگاه تجدید نظر می تواند جزای نقدی را به حبس اضافه کند یا مقدار حبس را افزایش دهد

 
معرفی نماینده در شکایت کیفری
جمعه ، 30 خرداد 1393 ، 20:53

نماینده جهت حضور در دادسرامعرفی نماینده در شکایت کیفری


سوال : آیا مدیران  عامل شرکت های خصوصی برای پیگیری پرونده های خود به عنوان شاکی در دادسرا می توانند فردی را به عنوان نماینده تام اختیار خود جهت شرکت در جلسات معرفی نمایند؟


 
نظریه مشورتی عسر و حرج در ازدواج موقت
چهارشنبه ، 28 خرداد 1393 ، 19:38

نظریه مشورتی عسر و حرج در ازدواج موقت

سؤال: طبق ماده 1130 قانون مدنی، در ازدواج دائم چنانچه با عسر و حرج روبه‌رو شود دادگاه می‌تواند پس از اثبات آن حکم به طلاق زوجه صادر نماید آیا در عقد موقت نیز برای زوجه این امکان وجود دارد؟

 
با مسائل شرعی رحم اجاره ای آشنا شوید
شنبه ، 17 خرداد 1393 ، 21:44

با مسائل شرعی رحم اجاره ای آشنا شوید


پرسش : حکم شرعی رحم اجاره ای چیست؟ 1. اینکه مراد، اجاره رحم زن، همراه با تخمک اوست. یعنی نطفه مردی را در رحم غیر همسرش تزریق کنند تا وی از این طریق صاحب فرزند گردد. که جهت پاسخ به آن می توانید به نمایه: 13292 (تلقیح مصنوعی) در همین سایت مراجعه فرمایید. 2. اینکه مراد، آنست که نطفه مرد و تخمک زن را در خارج از رحم مخلوط و به دلیل عدم توانایی زن در بارداری، آن را به رحم زن دیگری تزریق نمایند. که مراجع عظام تقلید، در پاسخ به این سؤال، چنین فرموده اند:

 

 
اگر مرد از انجام وظایف زناشویی خوداری کند نشوز می شود یا خیر
پنجشنبه ، 15 خرداد 1393 ، 08:32

نظریه مشورتی عدم انجام وظایف زناشویی

سوال : آیا اگر شوهر از وظایف و تکالیف خود سرباز زند دادگاه می تواند حکم به نشوز زوج بدهد یا خیر ؟ و در صورتی که جواب مثبت است چه آثاری دارد؟

 
نظریه مشورتی تقاضای طلاق به عدم پرداخت نفقه
يكشنبه ، 11 خرداد 1393 ، 17:54

نظریه مشورتی تقاضای طلاق به عدم  پرداخت نفقه

سوال : آیا زن ناشزه می تواند به استنناد ماده 1129 قانون مدنی تقاضای طلاق نماید و آیا چنین تقاضای می تواند موجه باشد؟

 
نظریه‌ مشورتی اداره کل امورحقوقی در خصوص تکرار جرم
چهارشنبه ، 7 خرداد 1393 ، 18:10

نظریه‌ مشورتی اداره کل امورحقوقی در خصوص تکرار جرم


سؤال: با عنایت به محتوای ماده ۱۳۷ از قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ ناظر به ماده ۲۵ و تبصره آن از قانون مارالذکر، چنانچه شخصی سابقه محکومیت قطعی به مجازات جرم درجه شش داشته باشد و مجدداً مرتکب جرم درجه شش یا درجه چهار دیگر شود آیا مقررات تکرار قابل اعمال هست یا خیر؟

 
زن در چه صورت ناشژه محسوب میشود
چهارشنبه ، 24 ارديبهشت 1393 ، 19:29

زن در چه صورت ناشژه محسوب میشود

پاسخ: زنی که بنا را بر ناسازگاری گذاشته و بدون عذر موجه از شوهرش تمکین نمی کند ناشزه محسوب می شود و از این حیث، حق دریافت نفقه ندارد

 
شرط وکالت بلا عزل زن برای طلاق
پنجشنبه ، 18 ارديبهشت 1393 ، 22:12

شرط وکالت بلا عزل زن برای طلاق
سوال:آیا زوج می تواند در ضمن عقد ازدواج، به همسرش وکالت بدهد که اگر ازدواج مجدد کرد یا نفقه او را مثلا به مدت 6 ماه نداد بتواند خود را مطلقه کند؟ و آیا چنین وکالتی صحیح است ؟ و بر فرض درست بودن آیا قابل عزل می باشد یا خیر؟

 
دانستنیها و سوالات حقوقی سوء پیشینه
يكشنبه ، 14 ارديبهشت 1393 ، 22:15

دانستنیها و سوالات حقوقی سوء پیشینه

دوستان می توانند سوالات خودشون رو در قسمت نظرات بنویسند و در اولین فرصت و کمتر از 24 ساعت پاسخ داده میشه در ضمن به سوالاتی که مطرح شده توجه کنید شاید سوالات شما و جواب اون در سوالات باشد اگر جواب سوال شما نبود مطرح کنید اگر  پاسخ شما در این سوالات بود از پرسش مجدد خودداری کنید با تشکر


سوال 1- اینجانب دانشجویی هستم که با هم خانه ای ام در یک خانه زندگی می کنیم ، یک روز که هم خانه ای ام سر کلاس بود تصمیم گرفتم با او شوخی کنم و این بود که کیس کامپیوتر او را برداشته و پنهان کردم . او پس از مراجعه به منزل و با توجه به اینکه کسی در منزل نبود ، فکر کرد که دزدی شده و لذا چون از قبل نسبت به یک نفر مشکوک بود از او شکایت کرد . من پس از بازگشت به خانه ماجرا را برای او گفتم اما کار از کار گذشته بود و او از ان شخص شکایت کرده بود و او را بازداشت کرده بودند و لذا بنده مجبور شدم خود را به جای ان شخص معرفی کنم تا او آزاد شود . اینجانب به آگاهی انتقال داده شدم و علارغم انکه هم خانه ایم رضایت داده بود مرا در بازداشتگاه نگه داشتند و فردای آن روز به دادگاه رفتیم تا قاضی در مورد من حکم صادر کند . من هم تمام ماجرا را به قاضی گفتم و به او گفتم که قصد من شوخی بوده و به هیچ وجه قصد سرقت نداشتم . لذا قاضی مرا آزاد اعلام نمود . حال می خواستم بدانم که این موضوع برای من سوء پیشینه محسوب می شود یا خیر و آیا در سابقه قضایی من درج خواهد شد یا نه ؟ اگر پاسخ مثبت است بفرمایید آیا راهی است که بتوانم این جریان را از سابقه کیفری ام پاک کنم و اگر امکان پذیر است باید چند سال دیگر و به کجا مراجعه کنم و چه مراحلی را انجام دهم تا سابقه ام پاک شود ؟

پاسخ : سابقه كيفري وقتي براي شخصي ايجاد ميشود كه حكم محكوميت كيفري توسط قاضي دادگاه صادر شده باشد.و حکم قطعي شده باشد. كار شما به دادگاه هم كشيده نشده و در دادسرا پايان يافته است. خيالت راحت باشد. هيچ مشكلي از نظر سوئ پيشينه از اين بابت نخواهي داشت.

2. آیا گواهی سوء سابقه با سوء پیشینه تفاوت دارد یا خیر؟ ۲. در صورت اینکه جرم رابطه نا مشروع در دادگاه حکمی برایش صادر شود مانند جریمه نقدی یا شلاق آیا جزو سوء پیشینه یا سوء سابقه محسوب می گردد یا خیر ؟2- در اینجا مشکلی برای فردی پیش آمده که در کمال تعجب طبق گفته خودش پس از ۷ سال هنوز وی با مشکل روبرو می باشد. آیا این شدنی هست یا خیر ؟3- طبق گفته این شخص مجازات وی شلاق بوده هست که طبق قانون پس از گذشت ۱ سال می بایست سابقه وی پاک شده باشد ولی پس از ۷ سال هنوز به قوت خودش باقی هست. آیا این قضیه صحت دارد یا خیر. ممنون میشم در این مورد توضیحی بدهید..


پاسخ : گواهی عدم سوء سابقه یا عدم سوء پیشینه فرقی با هم ندارد. در واقع عدم سوء موقعی به فرد داده می شود که واقعا سوء سابقه ای نداشته باشد.
وقتی برای کسی تقاضای صدور شناسنامه سابقه ی کیفری می شود. قاعدتا باید سابقه ی کیفری فرد در ان درج شود!(البته اگر سابقه ی کیفری داشته باشد! )اما اگر سابقه ی کیفری داشته باشد 2 حالت پیش می اید.
الف )این سابقه ی کیفری یا شامل سلب حقوق اجتماعی نشده و یا اگر شده بر اثر مرور زمان که شرح ان در ماده 25 قانون مجازات اسلامی امده دیگر موجب محرومیت ا ز حقوق اجتماعی نمی باشد.
ب)فرد دارای سابقه ی کیفری موثر است که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی شده است و هنوز چون مدت رفع محرومیت از حقوق اجتماعی طبق ماده 25باقی است برایش گواهی عدم محرومیت از حقوق اجتماعی صادر نمی شود!

سوال :من حدود 10 سال پیش از با یک نفر نزاع داشتم و من از او شکایت کردم. ( اون موقع 16 ساله بودم ). بعد از چند روز او هم از من شکایت کرد. بعدش از من خواسته شد که برم کلانتری و وقتی اونجا رفتم ، من رو کردن توی بازداشتگاه. و برای چند ساعت توی بازداشتگاه بودم. و با وثیقه اومدم بیرون. چند روز بعد از من خواسته شد که برم دادگاه. توی دادگاه، من و طرف مقابل رضایت دادیم و هیچ کدوم محکوم نشدیم. الان می خوام برای ادامه تحصیل برم کانادا و از من گواهی عدم سوئ پیشینه می خوان . خیلی ممنون می شم اگر دوستان به سوال من پاسخ بدهند. آیا این موضوع توی گواهی عدم سوئ پیشینه ی من ذکر میشه یا نه؟ و اگر ذکر میشه ، راهی برای پاک کردنش هست یا نه؟

پاسخ: سلام صرف بازداشت بودن در کلانتری و بعد از ازاد شدن سابقه ای محسوب نمیشه جون برای شما محکومیتی صادر نشده

توجه :

برای طرح سوال مبلغ 10 هزار تومان به  شماره کارت زیر واریز کنید و با ارسال شماره رهگیری سوال خودتون رو

مطرح کنید بدون پرداخت مبلغ پاسخ داده نمی شود  اگر اعتماد ندارید وارد نشوید

6104337967558287 بانک ملت- بنام محمود قاسمی

جهت درج سوال در سامانه پرسش و پاسخ  اینجا کلیک کنید

جهت درج سوال در تلگرام اینجا کلیک کنید

 


صفحه 5 از 14
صفحه اصلی پرسش پاسخ