امروز: سه شنبه, 02 آبان 1396
از اختلاف در صلاحیت بین دادگاه و شورای حل اختلاف بیشتر بدانید
پنجشنبه ، 11 دی 1393 ، 22:36

از اختلاف در صلاحیت بین دادگاه و شورای حل اختلاف بیشتر بدانید


در صورت حدوث اختلاف در صلاحیت بین دادگاه و شورای حل اختلاف، دادگاه عمومی مرجع تجدیدنظر در آرای شورای حل اختلاف است.

 

 
سوال های کوتاه حقوقی
چهارشنبه ، 3 دی 1393 ، 21:22

سوال های کوتاه حقوقی (وایبری)

سوال! اگر در پرونده امور حسبی درخواست ضم امین به ولی قهری یا تقاضای عزل ولی از سوی متقاضی مسترد شود ایا واحد سرپرستی باید پرونده را به دادگاه خانواده بفرستد یا خودش راسا بایگانی کند؟ .


پاسخ : با توجه به اینکه صرفاً درخواست مطرح شده و ورود در موضوع از وظایف اداری دادستان می باشد نیازی به ارسال به دادگاه نیست و با دستور اداری بایگانی شود


: سلام سوال؟ منظور از احتساب در ماده 18قانون ایین دادرسی چیست؟
به نظر دکتر مهاجری و لنگرودی مراد محاسبه پرداخت است. به عبارت کلی تر هر نوع محاسبه دین را احتساب گویند و اعم از تهاتر است. مثلا احتساب پنج کیلو گوجه در برابر مبلغ صد هزار تومان!


حضانت حق یا تکلیف

1.ایا حضانت هم تکلیف هست هم حق؟ 2.درصورت مثبت بودن سوال بالا,چرا در رویه دادگاههای خانواده,مرد میتونه درقبال بخشش مهریه حضانت و به زن بده؟مگه تکلیف نیس؟!

پاسخ :  حضانت طبق قانون مدنی هم حق است هم تکلیف رأی دادگاه تکلیف رو هم ساقط میکنه!  در قبال بخشش مهریه حضانت به صورت توافقی به مادر اعطا میشود. البته نظر دادگاه هم باید باشد. مثلا مادر معتاد را نمیتوان حضانت به وی داد

اگ بگیم مباشرت پدر  یا جد پدری شرطه جوابتون ب مشکل میخره,یه جورایی میشه رای دادگاه خلاف قانون! تکلیفی است که قایم به شخص نیست. در مثال شما پدر تکلیف حضانت را به مادر به عنوان نماینده میدهد. برای همین اعطای حضانت غیر قابل تغییر نیست

با تشکر از جناب نوریان - نقدی و فتحی مقدم

 
آیا می شود تمام حقوق کارمند را بابت نفقه کسر کرد
شنبه ، 29 آذر 1393 ، 21:29

آیا می شود تمام حقوق کارمند را بابت نفقه کسر کرد

سؤال: ۲ـ با توجـه به نظـریه شـماره ۳۴۶۸/۷-۲۶/۶/۱۳۶۷ آن اداره محتـرم چنـانچه حکـم به محکومیت زوج یا پدر به پرداخت نفقه صادر شده باشد، در این صورت آیا در مقام اجرای حکم دادگاه مکلف به رعایت مقررات ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی است یا اینکه با توجه به ماهیت نفقه می­توان تمام حقوق ماهیانه محکوم­ علیه را بابت محکوم به توقیف نمود؟

 
نجوه اجرای حکم انفصال
جمعه ، 14 آذر 1393 ، 20:11

نجوه اجرای حکم انفصال
در صورتی که متهم در دادگاه علاوه بر مجازات حبس به انفصال موقت یا دائم محکوم شود ، سؤال این است که نحوه اجرای مجازات اخیر چگونه است آیا همزمان با مجازات حبس قابل اجراست یا بعد از حبس بایستی اجرا شود لطفاً مستدل و مستند پاسخ دهید ؟

 
نظریه مشورتی توقیف مال شخص ثالث
نوشته شده توسط سید حسین عبداله زاده   

نظریه مشورتی توقیف مال شخص ثالث

اداره کل حقوقي قوه قضائيه درپاسخ به سوالات مطرح شده، جديدترين نظريه‌هاي مشورتي خود را منتشر كرده كه اهم آنها به شرح زير است گاهي در توقيف مال اعم از منقول يا غيرمنقول به دليل عدم رعايت مقررات قانوني توسط مدير اجراء يا مأمور انتظامي اشتباه صورت مي‌گيرد و مال متعلق به شخص ثالثي توقيف مي‌شود


: سوال:

گاهي در توقيف مال اعم از منقول يا غيرمنقول به دليل عدم رعايت مقررات قانوني توسط مدير اجراء يا مأمور انتظامي اشتباه صورت مي‌گيرد و مال متعلق به شخص ثالثي توقيف مي‌شود. به عنوان مثال مأمور انتظامي بدون لحاظ مقرره مذکور در ماده 61 قانون اجراي احکام مدني اقدام به توقيف مال متعلق به شخص ثالث مي‌کند.آيا اصولاً درمواردي همچون فرض فوق که بر اساس قصور مقام مربوطه اشتباه در توقيف صورت مي‌گيرد و چنين اشتباهي قابل پيشگيري است، با فرضي که قصوري در ميان نيست و قابل پيشگيري هم نيست همچون موردي که خودرو شخصي بر اساس سند مالکيت رسمي توقيف مي‌گردد ولي شخص ثالثي بر اساس قرارداد بيع مدعي مالکيت و متقاضي رفع توقيف مي‌شود، بايد تفاوت قائل شد يا اينکه در هر صورت بايد بر اساس ماده 146 قانون ياد شده رسيدگي شود؟

پاسخ:

مواردي که توقيف مال توسط مأمور اجراء بدون رعايت مقررات قانوني صورت گرفته است از شمول مواد 146و 147 قانون اجراي احکام مدني خارج است. مثلاً اگر مالي که در تصرف شخصي غير از محکومٌ‌عليه است و متصرف نسبت به آن ادعاي مالکيت مي‌کند و برابر ماده 61 قانون مزبور نبايد توقيف شود، مأمور اجراء بر خلاف مقررات اين ماده چنين مالي را توقيف کند، با توجه به ماده 26 همان قانون به دستور دادگاه بايد از آن رفع توقيف شود.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 
نظریه مشورتی در مورد سر رسید چک
شنبه ، 1 آذر 1393 ، 19:24

نظریه مشورتی در مورد سر رسید چک

اگر سررسید چک تعیین و دارنده با حق امضاء در همان تاریخ سررسید چک را امضاء نموده اما درصورت مجلس تنظیم شده فی­مابین صادرکننده و دارنده تصریح شده باشد که تاریخ کارسازی وجه چک چند روز بعد از سررسید مندرج درچک می­باشد، آیا چک صادره واجد وصف کیفری است؟ به عنوان مثال، چک در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۹۲ صادر و سررسید چک نیز بر روی چک همین تاریخ قید شده است؛ اما طرفین درصورت­مجلس قید کرده ­اند که تاریخ کارسازی وجه چک یاد شده دو ماه بعد می­باشد.

 
آیا بدگویی شفاهی نشر اکاذیب حساب می شود
شنبه ، 24 آبان 1393 ، 19:41

آیا بدگویی شفاهی نشر اکاذیب حساب می شود

اظهار شفاهی مشمول عنوان «نشر اکاذیب» نیست اداره حقوقی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار اکاذیب به صورت شفاهی به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی جرم است یا خیر تاکید کرد که در رابطه با بزه نشر اکاذیب، ماده ۶۹۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی منصرف از بیان شفاهی است.

 
عدم امضاء چک حساب مشترک
چهارشنبه ، 14 آبان 1393 ، 19:50

عدم امضاء چک حساب مشترک


سوال: چکی با دو امضا قابل پرداخت است ولی با یک امضائ تحویل شخص می گردد پس از مراجعه به بانک به علت عدم موجودی و نداشتن امضاء دوم برگشت خورده و گواهی عدم پرداخت صادر می گردد دارنده چک دادخواست مطالبه وجه تقدیم دادگاه می نماید و یکی از خوانده گان مدعی است که از صدور چک اطلاع نداشته و امضاء نکرده است آیا مسئولیتی جهت پرداخت دارد یا خیر

 
حضانت بچه های بالغ بر عهده کدام یک از والدین است
چهارشنبه ، 14 آبان 1393 ، 19:24

حضانت بچه های بالغ بر عهده کدام یک از والدین است


سؤال :درخصوص افرادی که به سن بلوغ رسیده­ اند؛ اما دلیلی بر رشد ایشان نمی­ باشد و مادر مدعی است که زوج صلاحیت نگهداری فرزند مشترک را ندارد و با عنایت به اینکه عنوان طفل را ندارد و به سن بلوغ رسیده است، نظریه آن اداره محترم در خصوص حضانت افراد بالغ زیر ۱۶ سال چه می­ باشد؟ نظر به اینکه در قانون جدید حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست درخصوص افراد بالغ زیر ۱۶ سال تعیین تکلیف شده است.

 


نظریه شماره۱۸۱۸/۹۲/۷ ـ ۱۸/۹/۱۳۹۲

پاسخ اداره حقوقی قوه قضاییه با رسیدن طفل به سن بلوغ که در پسر ۱۵ سال تمام قمری و در دختر ۹ سال تمام قمری است موضوع حضانت منتفی و فرد بالغ در مرحله انتخاب می تواند با هر یک از والدین خود که بخواهد زندگی نماید و ضرورت احراز رشد بعد از سن بلوغ صرفاً به منظور تجویز دخل و تصرف فرد بالغ در امور مالیش می باشد. ضمناً ماده ۹ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب ۳۱/۶/۱۳۹۲ که کـلیه کودکان و نوجـوانان نابالغ و نیز افراد زیر ۱۶ سال را که به تشخیص دادگاه عدم رشد و یا نیاز آنان به سرپرستی احراز شده است مشمول مفاد آن قانون دانسته است، در محدوده همان قانون قابل اعمال است و نافی قواعد عام ناظر به حضانت کودکان توسط والدین نمی باشد.

 

 
آیا بعد از فوت وثیقه گذار قرار وثیقه منتفی می شود
شنبه ، 3 آبان 1393 ، 20:51

آیا بعد از فوت وثیقه گذار قرار وثیقه منتفی می شود


سوال :آیا درصورت فوت وثیقه­ گذار قبل از ابلاغ احضاریه به متهم یا قبل از ابلاغ اخطاریه به وی (وثیقه­ گذار) قرار تأمین ملغی­ الاثر و قرار قبولی وثیقه منتفی و وثیقه تودیعی باید آزاد گردد یا اینکه وراث وثیقه­ گذار تعهد به حضور و معرفی محکوم­ علیه داشته و باید وی را تسلیم نمایند یا خیر؟

 
آیا می توان به رای دادگاه بدوی قبل از قطعیت اعتراض ثالث نمود
پنجشنبه ، 1 آبان 1393 ، 10:19

آیا می توان به رای دادگاه بدوی قبل از قطعیت اعتراض ثالث نمود
سوال : در صورتی بعد از صدور حکم و قبل از قطعی شدن رای  شخصی دادخواست اعتراض ثالث بدهد آیا دادگاه بدوی قبل از قطعیت دادنامه می تواند به دادخواست داده شده رسیدگی کند یا خیر ؟ و در این صورت رسیدگی به دادخواست اعتراض ثالث توام با پرونده مورد اعتراض انجام می شود ؟  یا اینکه به عبارت دیگر دادخواست اعتراض به پرونده مورد اعتراض منضم می شود یا جداگانه رسیدگی می شود؟؟

 
اگر شوهر تون نفقه درست نمیدهد چه باید کرد
پنجشنبه ، 1 آبان 1393 ، 10:14

اگر شوهر تون نفقه درست نمیدهد چه باید کرد
همسر سابق من محکوم به پرداخت نفقه ماهیانه در حق فرزند است.ولی با وجود صدور اجرائیه و مراجعه مکرر و ارسال اخطاریه تا کنون به هیچ طریقی نتوانسته ام این مبلغی از وی دریافت کنم.بجز یکبار آنهم با برگه جلب که در دادگاه توانستم او را گیر بیاورم.با توجه به اینکه از آن موقع وی مدت 18 ماه هیچ پرداختی نداشته ،آیا راهی هست که او را ملزم به پرداخت درست وبه موقع نفقه کند؟

 
آیا نگهداری و حمل مواد مخدر در داخل کشور قاچاق محسوب می گردد
چهارشنبه ، 16 مهر 1393 ، 22:41

آیا نگهداری و حمل مواد مخدر در داخل کشور قاچاق محسوب می گردد

آیا نگهداری و حمل مواد مخدر در داخل کشور شامل قاچاق مواد مخدر میگردد یا خیر و چنانچه شامل قاچاق مواد مخدر نیست مطابق کدام یک از ماده قانونی مبارزه با مواد مخدر است

 
اختلاف بین دزد و شاکی در مقدار مال سرقت شده
چهارشنبه ، 9 مهر 1393 ، 23:20

اختلاف بین دزد و شاکی در مقدار مال سرقت شده


سوال :مادر و دختر خانواده‌ای با ارائه لیستی از طلا و جواهرات مدعی سرقت از منزل‌شان شده‌اند. پس از مدتی از اعلام جرم، سارق شناسایی و اقرار به سرقت طلا و جواهرات به طور کلی از منزل شاکیان نموده حتی مقادیری از طلاهای مسروقه نیز از وی کشف و مسترد می‌گردد.

 

 
آیا بعد از قسطی شدن بدهی خسارت تاخیر تادیه باید پرداخت شود
چهارشنبه ، 9 مهر 1393 ، 22:58

آیا بعد از قسطی شدن بدهی خسارت تاخیر تادیه باید پرداخت شود

سؤال  احتراماً شخصی به پرداخت مبلغی علاوه بر خسارت تأخیر در تأدیه در حق بانک محکوم گردیده و در دادنامه صادره و اجرائیه محکومعلیه به پرداخت خسارت تأخیر تأدیه از تاریخ سررسید لغایت اجرای حکم محکوم شده است.


 

در حین اجرای حکم تقاضای تقسیط نموده و به لحاظ عدم تمکن مالی حکم به تقسیط آن صادر شده است. حال، بانک مدعی است میبایست خسارت تأخیر در تأدیه تا اجرای کامل حکم پرداخت شود دستور فرمائید خسارت تأخیر تأدیه از تاریخ سررسید لغایت تاریخ صدور حکم اعسار بوده و یا بعد از صدور حکم اعسار نیز خسارت تأخیر به آن تعلق خواهد گرفت یا خیر.


 

نظریه شماره۲۰۶۸/۹۲/۷ ـ ۳۰/۱۰/۱۳۹۲

پاسخ حقوقی در خسارت تأخیر تأدیه موضوع ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی دادگاه‌ها در امـور مدنی مـصّوب ۱۳۷۹، در صـورت اثبات اعسار مدیـون (محکومٌعلیه) و تقسیط محکومٌبه ،‌چون وی ممتنع از پرداخت و یا متمکن از پرداخت شناخته نمی‌شود، لذا مطالبه خسارت تأخیر تأدیه از وی جایز نیست.

 


صفحه 3 از 14
صفحه اصلی پرسش پاسخ