امروز: سه شنبه, 05 بهمن 1395
سوال : مطالبه حق کسب و پیشه از ملک مسکونی

;sf , \daiسوال : مطالبه حق کسب و پیشه از ملک مسکونی

" الف " سه ماه قبل از تصویب قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376 یک واحد آپارتمان مسکونی رابه یک شرکت  سهامی خاص " ب " به مدت یکسال  با اجاره بهای متناسب با املاک مسکونی اجاره می دهد. در حال حاضر 15 سال است که مدت اجاره هر سال با تراضی طرفین تمدید و" ب" دراین 15 سال در  مورد اجاره استیفای منفعت داشته است

 


 
نظریات مشورتی کیفری

نظرات مشورتینظریات مشورتی در امور کیفری

سؤال نوجوانی زیر ۱۸ سال مرتکب جرم سرقت در شب از درجه ۵ و تغییر در شماره پلاک موتور سیکلت از درجه ۶ و رانندگی بدون گواهی نامه با موتور سیکلت از درجه ۷ گردیده است. با توجه به اینکه در مورد نوجوان طبق ماده ۸۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ تعیین مجازات می‌گردد

 


 
از سه طلاقه شدن بیشتر بدانید

سه طلاقهاز سه طلاقه شدن بیشتر بدانید


پرسش چرا زنی که 3 بار طلاق گرفته اگر خواست با شوهرش دوباره ازدواج کند باید با یکی دیگر ازدواج کند و بعد طلاق بگیرد تا بتواند با شوهر قبلی خود ازدواج کند؟

 
انواع نظريه‌هاي مشورتي اداره حقوقي قوه قضائيه
سه شنبه ، 1 ارديبهشت 1394 ، 18:42

انواع نظريه‌هاي مشورتي اداره حقوقي قوه قضائيه

سوال: در ماده 64 قانون مجازات مصوب 1392 يكي از شرايط اجراي مجازات‌هاي جايگزين حبس را گذشت شاكي اعلام نموده است و در مواد 65 و 66 قانون مجازات مصوب 1392 مقنن بيان داشته است كه دادگاه در موارد تا سه ماه حبس و بيش از نود و يك روز تا شش ماه حبس بايد مجازات جايگزين حكم تعيين كند. آيا در اين موارد نيز گذشت شاكي شرط است و اگر شاكي گذشت نكند قاضي نمي‌تواند مجازات جايگزين حبس را صادر كند.

 
نشست قضایی شروع به جرم در قانون مجازات
يكشنبه ، 16 فروردين 1394 ، 16:30

شروع به جرمنشست قضایی شروع به جرم در قانون مجازات


با تصويب ماده 122 قانون مجازات اسلامي در باب شروع به جرم ، وضعيت شروع به جرم در قوانين ديگر به چه صورتي است آيا نسخ شده اند يا همچنان به قوت خود باقي و قابل استناد هستند

 


 
نظریه مشورتی :جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت
چهارشنبه ، 27 اسفند 1393 ، 06:37

نظریه مشورتی :جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت


سؤال  :۱ـ با توجه به اینکه جرائم قابل گذشت در ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوّب ۱۳۹۲ احصاء گردیده، علت وضع ماده ۱۰۳ قانون مذکور چه بوده؟ آیا ایجاد مزاحمت تلفنی  مصداق ماده ۱۰۳ است؟


 

 
سهم همسر متوفی از اجرت المثل
شنبه ، 23 اسفند 1393 ، 22:58

سهم همسر متوفی از اجرت المثل


در صورت تصرف ملک موروثي از سوي شخص ثالث و تعيين  اجرت المثل ايام تصرف ، آيا همسر متوفي ( مورث ) از اجرت المثل سهمي دارد يا خير ؟


پس از بحث و تبادل نظر سه نظريه به شرح ذيل ارائه گرديد .
سه نفر : با عنايت به اينکه زن از قيمت اموال غيرمنقول ارث مي برد از اجرت المثل ايام تصرف اموال غيرمنقول نيز ارث مي برد زيرا ماده 946 قانون مدني نيز مويد آن است .
دو نفر : با توجه به اينکه اساساً زن حقي به عين اموال غيرمنقول به عنوان ارث ندارد لذا از اجرت المثل ايام تصرف غيرمنقول که تابعي از عين است نيز حقي ندارد مگر اينکه با وجود تقاضاي زن ساير وراث از دادن سهم وي از قيمت مال غيرمنقول استنکاف نمايند که در اين حالت مي تواند سهم خود را از عين ملک استيفا نمايد.
يک نفر : تا زماني که سهم زوجه از قيمت اموال غير منقول ادا نشده است زن مي تواند طبق ماده 946 قانون مدني ذينفع   اجرت المثل ايام تصرف شخص ثالث باشد . 
نشست قضایی در مورد محکومیت تیم های ورزش در کمیته انضباطی
چهارشنبه ، 20 اسفند 1393 ، 18:51

kasj rqhddنشست قضایی در مورد محکومیت تیم های ورزش در کمیته انضباطی

چنانچه راجع به موضوع حقوقي تحت عنوان بدهي هاي يک تيم ورزشي به بازيکنان ،سابقاً از سوي يک نهاد غيرقضائي ( کميته انضباطي فدراسيون فوتبال ) رأي صادر شده باشد آيا موضوع مطروحه مشمول مقررات اعتبار امر مختومه مي شود يا خير ؟

 

 

 
انواع نظریه مشورتی
سه شنبه ، 19 اسفند 1393 ، 17:28

انواع نظریه مشورتیانواع نظریه مشورتی


آیا مستخدمین پیمانی یا رسمی می‌‌توانند از رفتن به مأموریت به سایر شهرستانهای  استان خودداری نمایند؟ در صورت پاسخ منفی برخورد قانونی با ایشان چگونه است؟


 
هزینه دادرسی در پرونده اجرت المثل
دوشنبه ، 18 اسفند 1393 ، 20:14

هزینه دادرسیهزینه دادرسی در پرونده اجرت المثل

چنانچه موضوع خواسته در پرونده حقوقي مطالبه اجرت المثل ايام تصرف يا خسارات وارده به غيرمنقول باشد نحوه محاسبه هزينه دادرسي چگونه است ؟ هزينه دادرسي بر مبناي قيمت منطقه اي يا بر مبناي ميزان تقويم خواسته تعيين مي گردد ؟

 


 

 
نحوه رسیدگی و ابلاغ رای ورشکستگی
شنبه ، 16 اسفند 1393 ، 18:09

نحوه رسیدگی و ابلاغ رای ورشکستگی

 

رسیدگی و صدور حکم ورشکستگی، تابع احکام خاص مقرر در قانون تجارت است و از جهت قابلیت اعتراض مشمول مواد ۵۳۶ و ۵۲۷ این قانون است که با توجه به مفاد این دو ماده، حکم ورشکستگی در هر حال، ظرف مهلت مقرر از طرف تاجر و سایر اشخاص ذینفع قابل اعتراض می­باشد.

 
نظریه مشورتی انتقال سفته پس از واخواست
شنبه ، 16 اسفند 1393 ، 18:02

نظریه مشورتی در مورد انتقال سفته پس از واخواست


۱ـ آیا پس از واخواست سند تجاری سفته یا چک، می­توان با ظهرنویسی آن را به دیگری انتقال داد یا خیر؟ اگر صحیح است، آیا احکام ظهرنویسی در اسناد تجاری و مزایا و امتیازهای مذکور برای آن سند قابل اعمال است یا خیر؟

 
آیا با پذیرش اعسار در مهریه ممنوع الخروجی رفع می شود
شنبه ، 16 اسفند 1393 ، 17:54

آیا با پذیرش اعسار در مهریه  ممنوع الخروجی رفع می شود

شخصی در اجرای ثبت اسناد بابت کل مهریه همسرش ممنوع‌الخروج می‌شود. آیا با صدور حکم اعسار و تقسیط و اجرای آن توسط بدهکار، از ممنوع‌الخروجی ایشان رفع اثر می­گردد یاخیر؟

 
نظریه‌های جدید مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه

نظریه مشورتینظریه‌های جدید مشورتی اداره کل حقوقی قوة قضائیه


شخصی در اجرای ثبت اسناد بابت کل مهریه همسرش ممنوع‌الخروج می‌شود. آیا با صدور حکم اعسار و تقسیط و اجرای آن توسط بدهکار، از ممنوع‌الخروجی ایشان رفع اثر می­گردد یاخیر؟

 

 
رسیدگی در محدوده کیفر خواست

رسیدگی در محدوده کیفر خواست


سوال : چنانچه در جلسه دادگاه در ضمن تحقیقات مشخص شود احدی از فروشندگان ملک مبادرت به فروش مال غیر نموده ، آیا شاکی می تواند در جلسه دادگاه تقاضای تعقیب وی  را نماید یا باید شکایت مجدد مطرح نماید ؟

 


صفحه 1 از 14

ارتباط از طریق چت با مدیر سایت

صفحه اصلی پرسش پاسخ