امروز: جمعه, 29 دی 1396
ماندلا مرد سیاهی که قلب سفیدی داشت در گذشت
شنبه ، 16 آذر 1392 ، 16:32

ماندلا مرد سیاهی که قلب سفیدی داشت در گذشت
نلسون ماندلا، رییس‌جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، رهبرجنبش ضد آپارتاید این کشور و مبارز راه آزادی، در 95 سالگی درگذشت در حالي كه مقاومت و ايستادگي وي در مبارزه با نژادپرستی براي هميشه جاودانه مانده است.

جهان، ديروز در سوگ مردي بزرگ گريست كه تمام عمر خويش را در راه مبارزه با تبعیض و نژادپرستی صرف و در اين راه سال‌ها رنج زندان و شكنجه را تحمل كرد؛ مردي كه در مبارزه و مقاومت به اسطوره‌اي جاودان مبدل شد و در حالی جهان فاني را در حالی وداع کرد كه سراسر جهان به پاس مقاومت در برابر تبعیض و دفاع از آزادی به احترام ايستاد و اشك ريخت. در پی درگذشت ماندلا، پرچم‌ها در بسياري از كشورها به ياد وي به حالت نيمه برافراشته درآمد. نلسون ماندلا، نخستین رییس‌جمهوری سیاه‌پوست آفریقای جنوبی و رهبر بزرگ مبارزه با آپارتايد يا همان برتري سفيد بر سياه در سن 95 سالگی از دنیا رفت. وی از ماه‌ها پیش از عفونت ریه رنج می‌برد. «ژاکوب زوما»، رییس جمهور آفریقای جنوبی روز گذشته با اعلام خبر درگذشت ماندلا گفت: او (نلسون ماندلا) اکنون در آرامش است. ملت ما بزرگترین فرزند خود را از دست داده است. مردم ما یک پدر را از دست داده‌اند.
ماندلا از سال 1962 به دلیل مبارزه با نظام تبعیض‌نژادی حاکم بر آفریقای جنوبی به زندان افتاد و تا سال 1990 و در مجموع بیش از 27 سال در زندان بود. در حالی که اقلیت سفیدپوستان آفریقای جنوبی از بالاترین استاندارد زندگی قاره آفریقا که برابر سطح زندگی در کشورهای توسعه‌یافته غربی بود، برخوردار شده بودند، اکثریت سیاه‌پوستان از در بیشتر زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همچون درآمد، تحصیل و حتی ورود به ادارات دولتی مورد تبعیض قرار می گرفتند. در این وضع بود که نلسون ماندلا رهبری جنبش ضد آپارتاید را به دست گرفت. ماندلا پس از پیروزی جنبش ضدآپارتاید (تبعیض نژادی)، نخستین سیاهپوستی بود که از سال 1994 تا 1999 ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی را بر عهده گرفت اما با وجود امکان قانونی و علاقه مردم، ترجیح داد بیش از یک دوره در قدرت نماند و برای بار دوم از نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امتناع کرد. وی را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان «مادیبا» می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند و بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام، وی را «مخولو» (پدربزرگ) صدا می‌زنند. سازمان ملل نیز در سال 2009 برای گرامی‌داشت شخصیت این اسطوره جهان معاصر روز تولدش را روزی جهانی اعلام کرد.
«نلسون رولیهلاهلا ماندلا» در هجدهم ژوئیه 1918 (برابر با 26 تیر 1297 خورشیدی) در خانواده تمبو در روستای کوچک موزو در ناحیه متاتا، مرکز مناطق ترانسکی از استان کیپ از اتحادیه آفریقای جنوبی به دنیا آمد. ماندلا در نوزده سالگی، در سال 1937، شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی علوم انسانی در دانشگاه فورت هار کرد. وی در پایان سال نخست تحصیلات خود، در تحریم شورای نمایندگی دانشجویان که در اعتراض به سیاست‌های دانشگاه صورت گرفت شرکت کرد، و پس از آن از فورت‌هار اخراج شد.
ماندلا در سال 1961 فرمانده عالی جناح مسلح محرمانه کنگره ملی آفریقا بود و یک سال بعد در الجزایر و اتیوپی آموزش‌های نظامی دید. وی پس از یک سال مقاومت مخفیانه دستگیر و در سال 1964 به حبس ابد محکوم شد. ماندلا 18 سال از دوران حبس خود را در جزیره روبن سپری کرد و پس از آن در سال 1982 به زندان بولزمور در کیپ تاون، پایتخت آفریقای جنوبی منتقل شد و سپس در زندان ویکتور فیرستر در شهر بارل زندانی بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال 1990، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این موضوع منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ شد تا نماینده همه اقشار مردم باشد. ماندلا تا سال 1999 برای یک دوره پنج ساله ریاست جمهوری در آفریقای جنوبی را در اختیار داشت اما پس از آن از صحنه سیاست خارج شد. ماندلا را قهرمان آپارتاید و پدربزرگ ملت رنگین کمان می خوانند. وی سال‌های اخیر همچون دوران مقاومت خود برضد ظلم و تبعیض با بیماری دست و پنجه نرم کرد و سرانجام دیروز تسلیم مرگ شد.
در پی اعلام رسمی خبر درگذشت ماندلا بسیاری از سران کشورهای جهان و مقام‌های بلندپایه بین المللی با قدردانی از شخصیت و شجاعت ماندلا از نقش وی در مبارزه با استعمارگری و تبعیض نژادی تمجید کردند. «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل در واکنش به درگذشت «نلسون ماندلا» گفت: باید خردمندی در تصمیم گیری‌های او را الگوی خود قرار دهیم تا برای جهانی بهتر تلاش کنیم. وی همچنین ماندلا را الگویی برای جهانیان دانست.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز با ابراز احترام به فضایل استثنایی اخلاقی و سیاسی رهبر ضد آپارتاید آفریقای جنوبی طی بیانیه‌ای با ملت آفریقای جنوبی ابراز همدردی کردند. «مانویل باروزو» رییس کمیساریای اروپایی تأکید کرد که امروز نه تنها برای آفریقا بلکه برای جامعه جهانی روزی غم انگیز است زیرا یکی از بزرگترین شخصیت‌های دوران خود را از دست داده‌ایم.
«باراک اوباما» نخستین رییس‌جمهوری رنگین‌پوست آمریکا، نیز ماندلا را مردی نیکوکار و شجاع نامید و در بیانیه‌ای تأکید کرد که ماندلا با اراده قوی خود آزادی خود را فدای آزادی دیگران کرد. «بیل کلینتون» رییس‌جمهوری اسبق ایالات متحده نیز ماندلا را قهرمان کرامت انسانی و آزادی نامید. وزارت امورخارجه چین نیز گفت که ماندلا دوست وفادار مردم چین بوده است. «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس نیز مرگ ماندلا را پنهان شدن نوری بزرگ توصیف کرد. «فرانسوا اولاند» رییس‌جمهوری فرانسه ماندلا را پایه و اساس وحدت و عزت آفریقا نامید.
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت: ماندلا در نبردی ضدسرکوب مردمش شرکت کرد و ما در کنار مردم آفریقای جنوبی سوگوار ماندلا خواهیم بود. «دیلما روسف» رییس‌جمهوری برزیل نیز گفت: او همواره نمادی برای رهبری افرادی که برای عدالت اجتماعی و صلح در جهان می‌جنگند باقی خواهد ماند.

 

 

نظرات  

 
0 #1 الهه 17 آذر 1392 ساعت 11:33
خدابیامرزتش. آزاد زندگی کردن از زیبا زندگی کردن زیباتراست وزیبا مردن از آزاد زیستن هم زیباتر است ماندلا آزاد زیست و زیباجان داد . روحش شاد.
 

افزودن نظر


صفحه اصلی گوناگون پاک ترین عاشقانه ها ماندلا مرد سیاهی که قلب سفیدی داشت در گذشت