امروز: دوشنبه, 20 آذر 1396
ناگفته های بارداری - نازایی قابل پیشگیری است
دوشنبه ، 28 مرداد 1392 ، 21:52

ناگفته های بارداری - نازایی قابل پیشگیری است
هرچند این روزها دیگرکمتر بیماری لاعلاجی پیدا می شود و تقریبا می توان گفت برای سخت ترین امراض نیز راه چاره ای وجود دارد، اما نباید فراموش کرد که همواره پیشگیری بهتر از درمان بوده است .

درمیان صدها عارضه شناخته و ناشناخته ،ناباروری موضوعی است که ازدیرباز تاکنون آسیب رسان ترین بیماری به نظام خانواده بوده است ،البته شاید اکنون به دلیل تغییر دیدگاه اجتماعی ،این نقیصه آنچنان تاثیری درفروپاشی زندگی مشترک نداشته و زوجین منطقی تر از گذشته با آن برخورد کنند بازهم می طلبد تا درخصوص علل آن نکاتی یادآوری شود ،اینکه می توان حتی الامکان با رعایت دستورالعمل هایی ساده و بدون هزینه از مخارج بسیارسنگین اقتصادی جلوگیری کرد.

ریزفاکتورهای ناباروری را جدی بگیریم دکتر سید مهدی احمدی، متخصص زنان و نازایی که سال هاست دراین زمینه فعال است، در این باره می گوید :بزرگترین علت نازایی ،نادیده گرفتن برخی بیماری های به نظر پیش پا افتاده وکم اهمیت دانستن شیوه زندگی درخردسالی و نوجوانی است ، از سوزش ادرارهای مکرر دوران طفولیت گرفته که باعث انسداد می شود تا تاثیربازی های رایانه ای که این روزها گویی با اجزاء بدن کوچک و بزرگ پیر و جوان عجین شده است. استرس ها و فشارهای روحی کودکی تا بزرگسالی ،چاقی ، کاهش سن اعتیاد و گرایش به انواع دخانیات و...،دیگر بماند که تغذیه نادرست امروزی نیز چه برسرتک تک سلول ها می آورد.

امواج ماهواره ای دشمن باروری وی توضیح می دهد :هرعاملی که باعث ایجاد اختلالات اسپرمی شود، زمینه ساز ناباروری است، حتی گرمای شدید ،کما اینکه آمارها نشان می دهد ناباروری در مناطق گرمسیر بیش از سایر نقاط است .

به عنوان مثال در محیط های شغلی پرحرارت مانند جوشکاری ها که علاوه بر گرما ،گاز متصاعد شده نیز به نوبه خود باعث عقیم شدن می گردد.همچنین امواج ماهواره ای ،مجاورت مداوم موبایل با بدن واستنشاق آلاینده های موجود در هوا و سموم جذب شده درمیوه و سبزیجات که چنانچه به خوبی مراحل شستشو انجام نشود، در طولانی مدت عوارض این چنینی خود رانشان می دهد.

هرچند کمتر پزشکی دربررسی شرح حال بیماران نابارور به این نکات توجه می کند .مصرف روزانه یک عدد کپسول امگا3 از سن 5سالگی، شانس ابتلا به ناباروری دختران را به میزان چشمگیری کاهش می دهد این متخصص زنان و نازایی با اشاره به تاثیر مصرف بی رویه برخی از داروها مانند انواع مسکن ها وحتی مولتی ویتامین ها می گوید: گاهی دربررسی سوابق بیماری مراجعه کننده متوجه می شویم که استفاده طولانی مدت فلان دارو باعث تغییرات هورمونی و اسپرمی وی شده یا بالعکس کمبود بسیار شدید نوعی دیگر از موادمغذی .درهمین رابطه بدنیست به بی توجهی خانواده ها نسبت به مصرف شیرو امگا 3 به ویژه در دختران اشاره کنیم، اینکه از 5 سالگی خوردن یک عدد کپسول امگا3 را- که با توجه به گرانی ماهی جایگزین مناسبی برای آن است- به دخترانمان تاکید کنیم. این دارو نه تنها مضر نیست، بلکه باعث افزایش توان باروری شده وریسک ابتلا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد البته نباید درمصرف آن افراط کرد.

همچنین بدانیم ،دختران در برنامه غذایی خود بیش از پسران نیازمند گوشت قرمز هستند، در حالیکه متاسفانه درفرهنگ ما از قدیم الایام چیزی جز این بوده است ودرخصوص نکته ای که اخیرا درمورد شیرهای موجود دربازار شنیده می شود،باید گفت هرچند شیرهای فعلی، آن کیفیت لازم را ندارند، اما باید توجه داشت بسیاری از آلاینده های استنشاق شده با چسبیدن به مواد محتوی درشیر و نهایتا دفع،شانس ابتلا به عوامل ناباروری را کاهش می دهند بنابراین توصیه می شود به فرزندانمان تغذیه سالم را آموزش دهیم، عادت های بد غذایی را با کمی حوصله و تامل به همان سنت های غذایی مادر بزرگ هایمان مبدل سازیم ، تحرک را جایگزین ساعت ها نشستن پای لب تاپ کنیم تا درآینده نگران درمان های پرهزینه و پر دردسر ناباروری فرزندمان نباشیم .

دکتر سید مهدی احمدی باردیگربه تاثیرات مخرب پرتوهای ماهواره ای اشاره کرده و افزود :اگر چه دوری از فضای پر از اشعه و امواج کنونی، گریز ناپذیر است، اما حداقل می توان از مجاورت های مستقیم با این امواج پرهیز کرد ،آن هم با رعایت فاصله از سیستم های کامپیوتری و تلفن همراه . فراموش نشود که دریافت طولانی مدت تشعشعات الکترونیکی دردختران به مرور باعث ایجاد ضایعات و سرطان های سینه و تخمدانی و در پسران سبب اختلالات باروری می شود.

زهرا وفایی نیا:

 

افزودن نظر


صفحه اصلی گوناگون بابافارس- ناگفته های جنسی زنان ناگفته های بارداری - نازایی قابل پیشگیری است