امروز: جمعه, 29 دی 1396
بابافارس: اختلال جنسی مردان -اضطراب جنسی
نوشته شده توسط baran   

بابافارس: اختلال جنسی مردان -اضطراب جنسی
نگراني مداوم از ظاهر يا توانايي جنسي‌تان، رابطه‌جنسي را برايتان پراسترس مي‌کند. حتي ممکن است باعث شود نخواهيد رابطه‌جنسي برقرار کنيد.رابطه‌جنسي چيزي فراتر از واکنش جسمي است...ارتباط جنسي لزوما فرآيند لذت بخشي است.

 

اما وقتي يکي از زوجين، در اين مورد دچار استرس شود ديگر برايش جذابيتي نخواهد داشت. زماني که همواره به اين مي انديشد که آيا شوهرم يا زنم از کارکرد جنسي من راضي است و برايش خوش آيند است؟ آيا من اضافه وزن دارم؟ آنقدر به اين مسائل فکر مي کنيد که رابطه جنسي نمي تواند براي شما لذت بخش باشد.
نگراني مداوم از ظاهر يا توانايي جنسي‌تان، رابطه‌جنسي را برايتان پراسترس مي‌کند. حتي ممکن است باعث شود نخواهيد رابطه‌جنسي برقرار کنيد.

رابطه‌جنسي چيزي فراتر از واکنش جسمي است. تحريک جنسي به احساسات شما هم وابسته است. وقتي ذهنتان درگير باشد و استرس داشته باشيد و نتوانيد روي رابطه‌جنسي‌تان تمرکز کنيد، بدنتان هم نمي‌تواند تحريک شود.
در اين مقاله، آگاهتان مي‌کنيم که چه چيزهايي موجب اضطراب جنسي مي‌شوند و کمکتان مي‌کنيم درمان‌هايي براي آنها پيدا کنيد که زندگي‌جنسي‌تان را دوباره زنده کند.

دلیل اضطراب جنسي چیست

نگراني‌هاي مختلف و زيادي مي‌تواند موجب اضطراب عملکرد جنسي شود، مثل:

• ترس از اينکه عملکرد خوبي در رختخواب نداشته باشيد و نتوانيد همسرتان را از نظر جنسي راضي کنيد.
• تصوير بدني ضعيف، مثلا نگراني از وزن
• مشکل در رابطه‌تان
• نگراني مردان از کوچک بودن آلت جنسي
• نگراني مردان درمورد انزال زودهنگام يا ديرهنگام
• اضطراب زنان از نرسيدن به ارگاسم يا لذت نبردن از تجربه جنسي

همه اين اضطراب ها بدن شما را وارد واکنشي به نام “جنگ يا گريز” مي‌کند. در يکسري واکنش‌هايي که اصولاً براي آماده ساختن بدن براي فرار دربرابر تهديد طراحي شده است، هورمون‌هاي استرس مثل اپي نفرين و نوراپي نفرين ترشح مي‌شوند. البته،همسر شما تهديد به حساب نمي‌آيد و به همين دليل است که اين واکنش براي صميمت شما بسيار بد است.

علامت های اضطراب جنسي

وضعيت ذهني شما تاثير شگرفي بر توانايي تحريک جنسي شما دارد. حتي اگر با کسي باشيد که از نظر جنسي بسيار برايتان جذاب باشد هم، نگراني از اينکه بتوانيد او را راضي کنيد، ممکن است باعث شود انجام آن برايتان غيرممکن شود.

در مردان، يکي از تاثيرات هورمون‌هاي استرس، انقباض يا جمع شدن رگ‌هاي خوني است. گردش خون کمتر در آلت تناسلي، تحريک جنسي يا نعوظ را براي آنها دشوارتر مي‌سازد. حتي مرداني که معمولاً براي تحريک شدن مشکل ندارند، وقتي دچار اضطراب در عملکرد جنسي مي‌شوند، قادر به انجام آن نخواهند بود.

اضطراب درعملکرد جنسي در خانم‌ها مثل آقايان قابل تشخيص نيست اما مي‌تواند بر تحريک‌پذيري آنها نيز اثر داشته باشد. اضطراب باعث مي‌شود خانم‌ها نتوانند براي انجام رابطه‌جنسي به اندازه کافي ترشحات واژني داشته باشند. اضطراب ممکن است هم خانم‌ها و هم آقايان را از فکر داشتن رابطه‌جنسي دور کند. وقتي روي اين متمرکز باشيد که مي‌توانيد خوب عمل کنيد يا نه، نمي‌توانيد بر آنچه واقعاً انجام مي‌دهيد تمرکز کنيد. حتي اگر بتوانيد تحريک شويد، مضطرب تر از آن هستيد که بتوانيد به ارگاسم برسيد.

اضطراب جنسي به يک چرخه دائمي منجر مي‌شود. آنقدر درمورد رابطه‌جنسي مضطرب مي‌شويد که نمي‌توانيد عملي داشته باشيد و اين به اضطراب بيشتر در اين زمينه منجر مي‌شود.

غلبه بر اضطراب جنسي

اگر دچار اضطراب جنسي هستيد، حتماً به پزشک مراجعه کنيد، کسي که با او احساس راحتي کنيد و بتوانيد درمورد زندگي‌جنسي‌تان آزادانه با او حرف بزنيد. دکتر مي‌تواند شما را معاينه کرده و آزمايشاتي براي اطمينان از وضعيت سلامتي شما يا داروهايي که ممکن است در عملکرد جنسي‌تان ايجاد مشکل کرده باشد، برايتان انجام دهد. پزشک درمورد سابقه جنسي‌تان سوال مي‌کند تا بفهمد چطور دچار اضطراب جنسي شده‌ايد و چه افکاري در زندگي جنسي شما ايجاد مشکل کرده است. دارو و ساير درمان‌ها مي‌تواند براي درمان اختلالات  نعوظ و ساير مشکلات جنسي که به علل جسمي مربوط است، موثر باشد.

اگر مشکل جسمي نباشد، پزشک يکي از رويکردهاي زير را به شما توصيه خواهد کرد:
صحبت با مشاور روانشناس: از يک مشاور که در درمان مشکلات جنسي تجربه داشته باشد وقت بگيريد. درمان روانشناسي کمکتان مي‌کند با جنسيت خود راحتي بيشتري پيدا کنيد و مسائلي که موجب اضطراب جنسي در شما شده است را درک کنيد. مثلاً مرداني که نگران انزال زودرس هستند مي‌توانند از تکنيک‌هايي براي به دست آوردن کنترل بيشتر روي انزال خود استفاده کنند.

راحت بودن با همسرتان
: حرف زدن با همسرتان درمورد اضطراب جنسي، خود مي‌تواند به کم کردن بخشي از نگراني‌هايتان کمک کند. سعي کنيد با هم به يک راه‌حل برسيد و اين شما را به هم نزديک تر کرده و رابطه‌جنسي‌تان را تقويت خواهد کرد.

نزديک شدن از طرق ديگر: راه‌هاي زيادي براي نزديک شدن به هم، بدون رابطه‌جنسي وجود دارد. همسرتان را ماساژ بدهيد يا با هم حمام کنيد.

ورزش کردن: ورزش نه تنها باعث مي‌شود حس بهتري نسبت به بدنتان پيدا کنيد، استقامت شما در عمل جنسي را هم بالا مي‌برد.

پرت کردن حواستان
: سعي کنيد وقتي مي‌خواهيد با همسرتان رابطه‌جنسي داشته باشيد، يک موسيقي رمانتيک يا فيلم عاشقانه بگذاريد. به چيزي که تحريکتان مي‌کند فکر کنيد. پرت کردن حواستان از عملکرد جنسي‌ نگراني‌هايتان را از بين برده و باعث مي‌شود استرس کمتري داشته باشيد.

آخر اينکه، به خودتان راحت بگيريد. خودتان را براي ظاهرتان يا توانايي‌ جنسي‌تان اذيت نکنيد. براي غلبه بر اضطراب جنسي کمک بگيريد تا بتوانيد دوباره به يک زندگي جنسي سالم برگرديد و از آن لذت ببريد.

 

افزودن نظر


صفحه اصلی گوناگون بابافارس - ناگفته های جنسی مردان بابافارس: اختلال جنسی مردان -اضطراب جنسی