امروز: يكشنبه, 29 بهمن 1396
بابافارس - وقتی اضطراب انزال زودرس می آورد
دوشنبه ، 20 خرداد 1392 ، 17:30

بابافارس - وقتی اضطراب انزال زودرس می آورد

یکی از نکاتی که در بسیاری از سوالات کاربران مرد این سایت تکرار شده و در مواجهه با بیماران در کلینیک نیز به آن دست یافته ام ، واکشنهای اضطرابی افراد  نسبت به اختلالات جنسی تجربه شده است. بنابراین تصمیم گرفتم مقاله ای در این مورد  بنویسم.  پیشنهاد می کنم اگر دچار مشکل انزال زودرس و اختلال نعوظ هستید حتما این مقاله را مطالعه کرده و با دوستان و آشنایان خود که احتمالا آنها هم در دوره ای از زندگی این مساله را تجربه کرده اند  به اشتراک بگذارید.

همانطور که می دانیم اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و  انزال زودرس  شایعترین اختلالا ت جنسی مردانه هستند. مردی که دچار اختلال نعوظ است معمولا به پزشک عمومی، ارولوژیست ویا متخصص غدد مراجعه می کند. افزایش سن و پدیده یائسگی مردانه که در همین سایت می  توانید نکاتی در  موردش بخوانید و نیز بیماریهای عصبی، تروما و ضربه ها, عوارض پس از جراحی و دیابت برخی از علل جسمی این پدیده هستند . تعدادی از داروها هم   به همراه عوارض جانبیشان می توانند این اختلال را ایجاد کنند مثلا داروهای ضد افسردگی، آنتی کولینرژیکها برخی از داروهای ضد فشار خون ، کورتونها، خواب آورها،  استروژن و ترکیبات مخدر از جمله داروهایی هستند که به عنوان عوامل شناخته شده اختلال نعوظ مطرحند

در مورد انزال زودرس نیز سوالات بسیاری مطرح است . تقریبا اغلب محققین معتقدند ، انزال سریعتر از 2 دقیقه  بهتر است به عنوان انزال زودرس در نظر گرفته شود.  بسیاری از عواملی که منجر به اختلال نعوظ می شوند در بروز این پدیده نیز موثرند . اما یک نکته مشترک در افرادی که هر  کدام از  دو اختلال گفته شده را تجربه می کنند  هست و آن پدیده ای است که ما به آن دیده بانی می گوییم.

مرد جوانی را تصویر کنید که از ابتدای ازدواج دچار انزال زودرس بوده است  و سعی کرده با درمانهای خانگی این مشکل را برطرف کند . و آنقدر شرم و حیا دارد که رویش نمی شود به پزشک مراجعه کند و معاینه شود .بنابراین درمانهای کاربردی را هم دریافت نکرده. مرددیگری  را تصور کنید که  مبتلا به اختلال نعوظ است و با جستجو در اینترنت مقاله ای رامی خواند که در ان نوشته شده که اگر مردی  در ررابطه با همسرش موفق به دخول و رابطه زناشویی عمیق نشود،  برای همیشه ناتوانی جنسی پیدا خواهد کرد.

واکنش اولیه  هر دو مرد تلاش بیشتر با استفاده از انواع درمانهایی  است که فکر می کنند موثر است مثلا استفاده از اسپریهای بی حس کننده در موارد انزال زودرس و یا  تکنیکهای پرت کردن حواس  در حین زناشویی ، مردی که دچار اختلال نعوظ است هم از داروهایی که در برنامه های ماهواره  ای تبلیغ میشود برای بهتر شدن عملکرذ جنسی استفاده می کند اما هردو در تلاشهای مکررشان شکست می خورند .چرا؟.

تکرار تلاشها به مرور زمان فرد را دچار اضطراب عملکردی می کند درست مانند دانش آموزی که می خواهد در برابر معلمش به سوالات امتحان شفاهی پاسخ دهد و  دست و پایش را گم می کند.  تصور وارد شدن به رختخواب و انجام کاری که حالا به نظر می رسد فرد در انجام آن چندان موفق نیست باعث میشود  این کار ، کار بزرگ و سنگینی به نظرش  بیاید و با بهانه تراشی از آن شانه خالی کند . روابط را به تاخیر بیندازد به بهانه خستگی زودتر از همسرش بخوابد و ...

ما این پدیده را دیده بانی می گوییم. که پدیده ای کاملا روانی است درست مثل اینکه شما از بیرون خودتان را نگاه می کنید و دانش اموزی را می بینید که در هنگام امتحان دادن بازهم شکست خواهد خورد تکرار شکستها در رابطه موجب اجتناب و پرهیز شما از رابطه و  تشدید این وضعیت و حساسیت بیشتر الت شما در هر تماس خواهد شد به نحوی که حتی  با قرار گرفتن در موقعیت  روابط  زناشویی  دچار اختلال نعوظ ویا  انزال زودرس خواهید شد.

این سیکل معیوب شکست، تردید و نگرانی،  تصور و مشاهده خود به عنوان فردی که حتی اگر وارد رابطه زناشویی شود ،بازهم شکست خواهد خورد موجب شانه خالی کردن و تکرار تلاشهای گهگاه و شکستهای متوالی خواهد شد.  پس از مدتی  وضع بدتر می شود و کلا از رابطه زناشویی و هرچه یاداور این موضوع است اجتناب می کنید و در نهایت مشکلاتی را در روابط روزانه با همسرتان تجربه می کنید.

حالا درست یادتان نمی اید کی واقعا رابطه خوبی با همسرتان داشته اید؟ همه موفقیتها مربوط به گذشته است، در زندگی روزانه و شخصی هم احساس می کنید اعتماد به نفس کافی ندارید دیگر ریسک پذیر  نیستید و همسرتان هم که قبلا سکوت کرده بود حالا موضوع را گهگاه به شما  یاداوری می کند  و آرامش را از شما می گیرد.  حالا  شما دلتان می خواهد به او بفهمانید دنیا دست کیست و شما مردی قوی هستید و می توانید اما نمی خواهید ...
در بخش دوم این مقاله در مورد واکنش همسر به این اختلالها و نحوه درمان آن مطالبی می خوانید.

واکنش همسر:

عجیب نیست اگر همسران مردانی که دچار انزال زودرس می شوند، رضایت کمتری از روابط زناشویی شان گزارش کنند. معمولا با طولانی شدن زمان این مشکل روابط همسران بیشتر  تحت تاثیر قرار می گیرد.   مطالعات نشان می دهد که  زنانی که همسرانشان   دچار انزال زودرس است از مشکلات جنسی و زناشویی بیشتری رنج می برند، عدم بر انگیختگی و خشکی واژن  و نرسیدن به ارگاسم از مشکلات شایع این خانمهاست.

مطالعات نشان می دهد که زنانی که همسرشان مبتلا به انزال زودرس است ابتدا از رو آور کردن و یاداوری موضوع در گفتگوهای روزانه  پرهیز  می کنند زیرا می ترسند  به احساسات همسرشان خدشه  ای وارد کنند و یا موجب شوند که او احساس ناتوانی بیشتری  را تجربه کند.   سکوت و عدم بیان موضوع و نگفتن آنچه زن را آزار می دهد اغلب در طولانی مدت بر روابط روزانه او با همسرش اثر گذاشته و موجب دوری او  از همسرش می شود.

اما در بعضی مواقع زن  بی اختیار واکنشهایی  را نشان می دهد که توسط مرد به عنوان تاییدی بر  ناتوانی او در روابط جنسی تعبیر می شود و به همین دلیل از در گیر شدن در روابط جنسی و پیشنهاد رابطه زناشویی خودداری می کند. مثلا وقتی  همسرش در مورد مسائل مردانه و مردانگی صحبت می کند، شانه بالا می اندازد و  با پرسشگری به او نگاهی می کند.

با گذشت زمان، زن  درون خود دچار احساسات منفی نسبت به همسرش می شود و نمی تواند بیش از این خشم و ناراحتی خود را از او که کلا از روابط زناشویی اجتناب می کند پنهان کند و  واکنشهایی را نشان می دهد، مثلا در گفتگوهای روزانه با طعنه و کنایه موضوع را یاداوری می کند  و یا در طی دعواهایی که  ظاهرا ربطی به موضوع زناشویی ندارد ، موضوع عدم توانایی مرد ویا بی علاقگی او به روابط زناشویی را یاداوری می کند. این یاداوریها موجب پرهیز بیشتر مرد از موقعیتهای زناشویی و احساس  ناتوانی بیشتر او می شود و بر روابط دو نفره تاثیری بسیار منفی می گذارد و می تواند موجب بروز مشکلات ارتباطی شود.

یافته های تحقیقات نشاندهنده آنست که زنانی که همسرانشان  مبتلا به اختلال نعوظ هستند معمولا خودشان را  سرزنش می کنند زیرا فکر می کنند به اندازه کافی برای همسرشان جذاب نیستند ویا  عملکرد زناشویی خوبی ندارند. در حالی که  همسران مردانی که دچر انزال زودرس هستند  شوهرشان را برای این مساله سرزنش می کنند  با گذشت زمان یاداوری موضوع موجب خشم و عصبانیت مرد شده و او از هر گونه فعالیتی که منجر به بروز تجربه منفی اختلال نعوظ ویا  انزال زودرس شود امتناع می کنند و یا به دنبال درمانی می گردد  تا  فقط  از سرزنشهای همسرش خلاص شوند.  در این مرحله درمانهای سکس تراپی به همراه درمانهای دارویی بسیار موثرند همکاری زن و درک او از پدیده" دیده بانی" می تواند به کاهش علایم مرد در طول زمان کمک کرده و روابط زناشویی را بهبود بخشد.

آیا این  مشکل قابل درمان است؟

صبر داشته باشید و امیدوار باشید ، این  وضعیت کاملا قابل درمان است مدتی از نزدیکی بپرهیزید و بتدریج از معاشقه شروع کنید و به همسرتان نزدیک شوید . نگران از دست رفتن ازدواج و همسرتان نباشید در صورتی که از او بخواهید وضعیت شما را در ک کند و واکنشهای ملایمتری نشان دهد بتدریج اضطراب شما کاهش خواهد یافت .

استفاده از تمرینهای شروع - توقف برای انزال زودرس توسط خود و همسرتان در این مورد می تواند بسیار کمک کننده باشد.  در اختلال نعوظ نیز استفاده از داروهایی که نعوظ شما را به مدت طولانی تری نگه می دارد و فوریتی  برای رابطه زناشوی انجام نمی کند مانند تادالافیل همزمان با روشهای سکس تراپی بسیار موثر خواهد بود.اگر مبتلا به  این پدیده هستید پیشنهاد می کنم ابتدا این مقاله را با همسرتان به اشتراک بگذارید و سپس برای درمان با یک سکس تراپیست ماهر تماس بگیرید.  صحبت با یک مشاور ماهر در این زمینه بسیار کمک کننده خواهد بود.

http://www.drmolaei.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=10601&LanID=1

 

افزودن نظر


محل تبلیغ شما

بنر
بنر
بنر

تبلیغات تصویری

لیست مــشـــاوران ســـایـــت

بنر

حاضرین در سایت

ما 392 مهمان آنلاین داریم
صفحه اصلی گوناگون بابافارس - ناگفته های جنسی مردان بابافارس - وقتی اضطراب انزال زودرس می آورد