امروز: يكشنبه, 29 بهمن 1396
بابافارس - آیا شناخت قبل از ازدواج نیاز است؟
نوشته شده توسط baran   
سه شنبه ، 23 مهر 1392 ، 22:14

بابافارس - آیا شناخت قبل از ازدواج نیاز است؟

دوران آشنايي‌هاي قبل از ازدواج براي بسياري از زوج‌ها مهم و تعيين‌کننده است. بايد همديگر را بشناسند و با خصوصيات اخلاقي و رفتاري هم آشنا شوند. بايد بدانند طرز فکرشان درباره‌ي مسائل گوناگون چيست و آيا در مجموع مي‌توانند زير يک سقف با هم زندگي کنند؟ به هر حال موضوع ازدواج بسيار پيچيده‌تر از اين حرف‌هاست و به قول قديمي‌ها مانند هندوانه دربسته است. اما با کمي دقت و توجه به رفتار‌ها و رعايت توصيه‌هاي کارشناسان مي‌توانيم بخشي از اين هندوانه را قبل از ازدواج باز کنيم تا درباره‌ي انتخاب درست شريک زندگي به اطمينان برسيم و بعد‌ها پشيمان نشويم.

در مراحل پيش از ازدواج افراد به شيوه‌هاي گوناگون باهم آشنا مي‌شوند. برخي‌ها از طريق دوستان يا اقوام به يکديگر معرفي مي‌شوند. برخي ديگر در محيط‌هاي کاري همديگر را مي‌بينند و تصميم به ازدواج مي‌گيرند. عده‌اي هم از طريق مراجعه به وب سايت‌هاي ازدواج که با همکاري سازمان ورزش و جوانان راه‌اندازي شده است نسبت به انتخاب همسرشان اقدام مي‌کنند. اين شيوه‌هاي آشنايي مهم است اما مهم‌تر از آن روندي است که زوج‌ها قبل از ازدواج طي مي‌کنند و براي زندگي مشترک آماده مي‌شوند.

رفت‌وآمد براي شناخت بيشتر

افراد مي‌توانند به شيوه‌هاي مختلفي باهم آشنا شوند و در اين زمينه محدوديتي وجود ندارد. اما زماني که براي ازدواج تصميم مي‌گيرند، مهم است از نظر اعضاي خانواده بهره بگيرند. اگر فکر مي‌کنند ممکن است تصميم آنها هيجاني باشد، توصيه مي‌شود از مشاور کمک بگيرند. اينطور تصور نکنند خودشان قادر به حل همه‌ي مشکلات هستند. قبل از ازدواج تعهدي وجود ندارد، اما اگر انتخاب صحيح نباشد در آينده مشکلاتي ايجاد مي‌شود.

براي اين‌که زوج‌ها قبل از ازدواج با خصوصيات رفتاري و اخلاقي هم آشنا شوند، بايد باهم رفت‌وآمد داشته باشند. در گذشته برخي از خانواده‌ها براي اينکه بفهمند پسري براي ازدواج مناسب است، تحقيقاتي را انجام مي‌دادند. تا زماني که رفت‌وآمد وجود نداشته باشد، رفتارهاي افراد و خانواده‌ها نامعلوم باقي مي‌ماند. از سوي ديگر وسيله‌ي ارتباطي انسان‌ها زبان‌شان است، که وجه تمايز انسان با موجودات ديگر هم همين قدرت سخنوري است. زبان براي صحبت کردن است. پس بهتر است دختر و پسر قبل از ازدواج و شروع زندگي مشترک درباره‌ي مهريه، نحوه‌ي زندگي، برقراري ارتباط با خانواده‌ها و... باهم صحبت کنند.

متأسفانه در مواردي مي‌بينيم به دليل باورها يا تعصبات خانواده‌ها، تا قبل از برگزاري مراسم عقد، رفت‌وآمدهاي کمي انجام مي‌شود. به‌طور مثال ممکن است پدر خانواده اجازه ندهد دختر با خواستگارش بيرون برود. در چنين شرايطي خانواده‌ها و همين‌طور دختر و پسر مي‌توانند با همين ميزان ارتباط يا ارتباطات تلفني از هم پرس‌وجو کنند و س?الات‌شان را بپرسند. حتي دختر و پسر مي‌توانند در حضور خانواده در گوشه‌اي صحبت کنند. والدين دختر بايد بدانند غرض ازدواج است و هيچ پسري براي آزار و اذيت براي خواستگاري به خانه‌ي کسي نمي‌رود. مادر‌ها مي‌توانند در اين زمان تلفني باهم حرف بزنند، دختر و پسر در محل کار همديگر را ببنند و... به هر حال راه‌هاي مختلفي براي حرف زدن هست. اما در برخي خانواده‌ها به دليل وجود تعصبات، بعضي از دختران ازدواج نمي‌کنند يا پس از ازدواج به دليل نداشتن شناخت کافي، با مشکلات مختلفي روبه‌رو مي‌شوند.

پرسيدن عيب نيست

يکي از مهم‌ترين نکات در زمينه‌ي آشنايي‌هاي قبل از ازدواج که به شناخت رفتارهاي فردي کمک مي‌کند "س?ال پرسيدن" است. درواقع رفتار‌ها تا زماني که درباره‌ي آنها صحبت نشود، ناشناخته مي‌مانند. بنابراين بهتر است افراد در آشنايي‌هاي قبل از ازدواج باهم صحبت کنند و ارتباط بيشتري داشته باشند. آنها بايد درباره‌ي هر موضوعي که براي‌شان مهم است از همسر آينده‌شان س?ال كنند. شايد قبل از ازدواج فرد خودش را از هر نظر خوب نشان ‌دهد، اما وقتي حرف مي‌زند، رفتارهايش معلوم مي‌شود.

وقتي افراد قبل از ازدواج باهم حرف مي‌زنند بهتر است بدانند خيلي از حرف‌ها و نظرات قبل از ازدواج، در رفتارهاي پس از ازدواج ظاهر مي‌شوند. به‌طور مثال آقايي که مي‌گويد مخالف کارکردن خانم در محيط مردانه است، پس از ازدواج فکرش عوض نمي‌شود.

اگر خانمي در معاشرت‌هاي قبل از ازدواج مي‌بيند آقايي کم‌حرف است، بايد از اين رفتار بفهمد اين آقا زياد اهل صحبت نيست. بنابراين اگر دوست دارد شوهرش بيش از اينها حرف بزند و ساکت نباشد بايد به اين نکته توجه کند.

به هر حال با صحبت‌هاي پيش از ازدواج خيلي از رفتارها معلوم مي‌شوند. ازدواج مهم است و بايد انجام شود اما درباره‌ي آن نبايد خيلي زود تصميم گرفت. وقتي مورد مناسبي پيدا شد بايد روي آن فکر کنيد و با عجله تصميم نگيريد. اگر ازدواج بدون شناخت کافي و عجولانه انجام شود، تصميم درستي نيست. در چنين شرايطي اگر ازدواج به طلاق منجر شود اثرات بدتري برجاي مي‌گذارد و اگر اين وسط بچه‌اي هم به دنيا آمده باشد مشکلات به‌مراتب بيشتر مي‌شوند.

شناسايي مرد خسيس

يکي از خصوصياتي که ممکن است برخي از مردها داشته باشند، خساست است. اين ويژگي در رفتارهاي قبل از ازدواج هم خودش را نشان مي‌دهد. وقتي خانواده‌اي به دختر و پسر اجازه مي‌دهند باهم معاشرت داشته باشند و بيرون بروند، خانم‌ها مي‌توانند با توجه به چند رفتار به ظاهر ساده به اين خصوصيت رفتاري پي ببرند. به‌طور مثال به اين نکته توجه کنند که پسر آنها را کجا مي‌برد، تعارف مي‌کند يا نه و ... يکي از مراجعه‌کنندگان من خانمي بود که مي‌گفت براي آشنايي قبل از ازدواج دوبار با آقايي بيرون رفته است و آقا آنقدر او را در ماشين چرخانده که سردرد گرفته است. مدام بهانه‌جويي مي‌کرده است و از جاهاي مختلف ايراد مي‌گرفته، حتي يک آب‌ميوه هم براي خانم نخريده است و...

علاوه بر اين، مراسمي مانند روز تولد يا روز زن وجود دارد که بهتر است مردها به‌عنوان خواستگار هديه‌اي براي خانم‌ها بخرند. به هر ترتيب نوع خرج کردن مهم است و افراد خسيس زود خودشان را لو مي‌دهند. پس از ازدواج هم رفتارهاي‌شان در قالب خرجي ندادن بروز مي‌کند. خيلي از افرادي که براي مشاوره مراجعه مي‌کنند به دليل خساست شوهران‌شان افسردگي گرفته‌اند. مرد به مادر خودش نگاه مي‌کند که در شهر کوچکي زندگي کرده و هر چند سال يکبار فقط يک چادر مي‌خريده است. در نتيجه توقع چنين رفتاري را از همسرش دارد و خيلي از انتظارات دختران امروزي را ناديده مي‌گيرد. به هر حال زندگي با مرد خسيس مشکلات زيادي را ايجاد مي‌کند.

هشدار براي اعتياد و بيکاري

برخي از افرادي که براي مشاوره مراجعه مي‌کنند درباره‌ي رفتارهايي حرف مي‌زنند که قبل از ازدواج از همسرشان ديده و چشم‌پوشي کرده بودند. به‌طور مثال از قبل مي‌دانسته‌اند همسرشان معتاد است يا کار ندارد، اما باز هم با او ازدواج کرده بودند.

گاهي اوقات هم خانواده‌ها مي‌گويند طرف زن مي‌گيرد و ازدواج مي‌کند، بعد مشکلاتش حل مي‌شود. اگر فردي قبل از ازدواج فردي تنبل و بيکار است، پس از ازدواج هم چنين رفتاري را ادامه مي‌دهد. بنابراين لازم است قبل از ازدواج به وجود چنين رفتارهايي دقت شود.

اشتغال مردها اهميت زيادي دارد. مهم است مرد قبل از ازدواج توانايي مالي لازم را داشته و مستقل باشد. خانواده‌ها مي‌توانند تا حدودي کمک کنند، اما نه خيلي زياد. وقتي کمک‌هاي مالي خانواده بيشتر مي‌شود فرد از خانواده‌اش تأثير مي‌گيرد و شايد دخالت‌هايي پيش بيايد که زوج‌ها را با مشکلاتي روبه‌رو کند.

رفت‌وآمد با مجردها

گروهي از افراد و به‌ويژه خانم‌ها نسبت به رفت‌وآمد شوهران‌شان با دوستان‌شــان حساس هســـتند و چنين رفتاري را مناسب نمي‌دانند. به همين دليل تصور مي‌کنند چنين ارتباطاتي بايد محدود يا قطع شود. در صورتي‌که اين خانم‌ها بايد بدانند وقتي همسرشان دوستاني دارد که مدت‌هاست با آنها رفت‌وآمد مي‌کند، نمي‌تواند اين ارتباط را قطع کند. چنين روابط و رفتارهايي بايد مديريت شود، هر دو طرف شرايط را در نظر بگيرند و قبل و بعد از ازدواج درباره‌ي اين رفت‌وآمدها درخواست‌هاي نامعمول نداشته باشند.

 

افزودن نظر


محل تبلیغ شما

بنر
بنر
بنر

تبلیغات تصویری

لیست مــشـــاوران ســـایـــت

بنر

حاضرین در سایت

ما 389 مهمان آنلاین داریم
صفحه اصلی گوناگون بابافارس - دانستنیهای ازدواج و نامزدی بابافارس - آیا شناخت قبل از ازدواج نیاز است؟