امروز: جمعه, 03 آذر 1396
درباره بهم خوردن نامزدی و تعیین تکلیف هدایا بیشتر بدانید
سه شنبه ، 5 اسفند 1393 ، 20:30

هدیه نامزدیدرباره بهم خوردن نامزدی و  تعیین تکلیف هدایا بیشتر بدانید


هدایای نامزدی و ازدواج از لحاظ حقوقی چه وضعیتی دارد؟ در قانون دوران نامزدی، به فاصله زمانی پس از خواستگاری و ایجاد توافق نسبت به شرایط عقد و نکاح یا وعده ازدواج تا وقوع عقد و نکاح گفته می‌شود.

 

 
آیا می توان زن را در دوران عقد به خانه برد
سه شنبه ، 5 اسفند 1393 ، 19:53

نشوز زن عقدیآیا می توان زن را در دوران عقد به خانه برد


باتوجه به ماده(621) قانون مجازات اسلامی که مقرر می دارد: « هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاَ یا توسط دیگری،شخصی را برباید یا مخفی کند به حبس از پنج تا پانزده سال محکوم خواهد شد...» سوال آیا ....

 
از خواستگاری و رابطه حقوقی بین دختر و پسر بیشتر بدانید
شنبه ، 1 آذر 1393 ، 20:08

از خواستگاری و رابطه حقوقی بین دختر و پسر بیشتر بدانید

خواستگاری، مقدمه ازدواج بوده و به معنای تقاضای ازدواج یک مرد از یک زن است، هر چند که تقاضای ازدواج از جانب زن از مرد غیر قانونی نیست. به دورانی هم که دختر و پسر آمادگی خود را برای تشکیل زندگی مشترک خانوادگی اعلام می‌کنند، در اصطلاح دوران نامزدی گفته می‌شود که در این دوران نامزدها از نظر شرعی نسبت به یکدیگر نامحرم هستند و تا زمانی که عقد ازدواج بسته نشود، هیچ‌گونه رابطه حقوقی بین آنها وجود ندارد.

 
آیا برای درمان نازایی می توان از رحم اجاره استفاده کرد
سه شنبه ، 27 خرداد 1393 ، 17:36

آیا برای درمان نازایی می توان از رحم اجاره استفاده کرد
يکي از درمان هاي نازايي استفاده از رحم اجاره اي است که در موارد زير مورد استفاده قرار مي گيرد. 1- فقدان رحم(مادر زادي يا اکتسابي )،2- کوچک بودن بيش از حد رحم ،3- ناهنجاري هاي غير قابل درمان رحم،4- سقط هاي مکرر،5- وجود يک بيماري خاص در مادر که حاملگي باعث شود آن بيماري طوري تشديد پيدا کند که قابل تحمل نباشد يا خطر جاني داشته باشد( مثل نارسايي پيشرفته قلب يا ديابت شديد عارضه دار)،6- عدم ايجاد حاملگي به دنبال چند دوره درمان آي – وي – اف(IVF)

 
دانستنیهای شروط ضمن عقد
سه شنبه ، 9 ارديبهشت 1393 ، 18:14

دانستنیهای شروط ضمن عقد
آیا می دانید چه شروطی ضمن عقد نکاح درج می شوند؟ تمامی ادیان الهی زن و مرد را به ازدواج ترغیب می کنند و ازدواج را امری پسندیده می دانند. اما در این قراردادی که میان زن و مرد منعقد می شود و به عقد نکاح معروف است، شروطی لحاظ می شود که گاهی عدم آگاهی از آنها بعد از ازدواج، برای بعضی از زوجین دردسرساز می شود.

 
دانستنیهای شروط ضمن عقد
سه شنبه ، 26 فروردين 1393 ، 21:54

دانستنیهای شروط ضمن عقد
شروط ضمن عقد چیست و چرا مهم است . ازدواج تنها يك پيوند عاطفي و اخلاقي ميان دو انسان نيست. زن و شوهر پس از ثبت رسمي ازدواج، وارد توافقي دو جانبه مي‌شوند كه معمولا نظام قانوني هر كشور براي آن چارچوب مشخصي تعريف كرده‌است. اين چارچوب حقوقي در كشورهاي مختلف متفاوت است اما در همه كشورها برآمده از سنت‌، عرف، تجربه بشري، مذهب و اصول پايه‌اي علم حقوق يا معاهدات بين‌المللي است.

 
ازدواج دائم و صیغه چه فرق هایی با هم دارند؟
پنجشنبه ، 14 فروردين 1393 ، 22:33

ازدواج دائم و صیغه چه فرق هایی با هم دارند؟
پاسخ حقوقی :قبل از هر چیز باید تاکید کنیم که واژه صیغه عام است و در هر دو مورد ازدواج دائم و موقت به کار می رود بنابر این منظور از (صیغه در اینجا باید (ازدواج موقت )باشد که در عرف ما بیشتر به نام صیغه مشهور شده است .تفاوت این دو ازدواج نیز بسیار زیاد است

 
دانستنیهای تدلیس در ازدواج

دانستنیهای تدلیس در ازدواج

افراد هر جامعه برای رفتار مطلوب و نامطلوب‏ یکدیگر تصورات ویژه‏ای دارند؛چه آنکه امور مورد احترام غالب افراد جامعه را ارزش محسوب می‏کنند، حال چه منشأ آنها عرفی باشد یا دینی. در جامعه کنونی،مسئله فساد اخلاقی،افکار عده بسیاری را متوجه خود نموده است. در جامعه ایران،ازدواج یکی از ارزشهای مقدس‏ برای مردم این دیار محسوب می‏گردد.

 
دانستنیهای ازدواج و طلاق ایرانیان خارج از کشور

دانستنیهای ازدواج و طلاق ایرانیان خارج از کشور

سفارت جمهوری اسلامی ایران مطالعه تاریخ نشانگر تمایل انسانها به سفر به ممالک دیگر دنیا برای برقراری ارتباط با ملل دیگر به منظور تجارت، کسب دانش ، اشتغال، درمان ، سیاحت و کسب تجربه است. امروزه به دلیل پیشرفت فناوری و گسترش صنعت حمل و نقل توجه به صنعت گردشگری به عنوان منبع مهم درآمد کشورها، انسانها می توانند به آسانی در دیار دیگر ساکن شوند.

 
دانستنیهای پنج شرط ضمن عقد برای زنان
نوشته شده توسط بابافارس   

دانستنیهای پنج شرط ضمن عقد برای زنان

شرط‌های زیر نمونه‌هایی از ظرفیت‌های قانونی است که می‌تواند به عنوان شرط مستقل،‌ افزون بر شرط‌ های پیش‌بینی شده در عقدنامه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد و باید بگیرد. شرط‌های زیر را «کمیسیون حمایت از حقوق زنان و کودکان معاونت توسعه قضایی قوه قضاییه» تهیه و پیشنهاد نموده است.

 


صفحه 1 از 3