امروز: چهارشنبه, 22 آذر 1396
در چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند؟
يكشنبه ، 2 اسفند 1394 ، 19:14

عدم تمکیندر چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند؟


در موارد ذکر شده زیر اگر زن تمکین کند مستحق دریافت نفقه خواهد بود و ناشزه نخواهد شد. موانع مشروع برای تمکین در صورتی که بودن زن با  شوهر در یک منزل خوف و ضرر بدنی یا مالی یا  شرافتی برای زن داشته باشد او می تواند منزل را ترک کند و به منزل دیگری برود.


 
بررسی حق طلاق زوجه با اختیار همسر موقت توسط زوج

بررسی حق طلاق زوجه با اختیار همسر موقت توسط زوج


متن پرسش : مطابق شروط ضمن العقد اسناد نکاحیه فعلی،و همچنین بند 10 ماده 8 قانون حمایت خانواده؛درصورتی که زوج همسر دیگری اختیار کند،زوجه حق درخواست طلاق خواهد داشت.حال اظهار نظر فرمایید: 1-آیا ......


 
رويه حاكم بر نحوه وصول مهريه توسط قيم در اداره سرپرستي بیشتر بدانید
چهارشنبه ، 17 تیر 1394 ، 21:04

رويه حاكم بر نحوه وصول مهريه توسط قيم در اداره سرپرستي بیشتر بدانید

رويه اي كه در نحوه وصول مهريه توسط قيم در دواير دادياري آن اداره سرپرستي حاكم است به نظر اشتباه و مغاير ضوابط قانوني است لذا پيشنهاد مي شود براي ايجاد رويه اي واحد و صحيح و منطبق با قانون ، موضوع در كميسيون هاي مشورتي يا نشست هاي قضايي مطرح يا مراتب از اداره حقوقي قوه قضائيه استعلام شود تا شبهات موجود مرتفع شود. هدف و غرض از نگارش نقد حاضر صرفاً جنبه همكاري و ارائه نقدي علمي و عملي مي باشد .

 
آنچه از نفقه باید بدانید
نوشته شده توسط بابافارس   

ترک نفقهآنچه از نفقه باید بدانید


چگونه جرم ترک انفاق محقق می‌شود؟ قانونگذار ایران د‌‌ر ماد‌‌ه ۶۴۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی و ذیل عنوان «جرایم بر ضد‌‌ حقوق و تکالیف خانواد‌‌گی»، به جرم‌انگاری ترک نفقه زوجه و سایر افراد‌‌ واجب‌النفقه اقد‌‌ام کرد‌‌ه است.


 
آنچه از حق و حقوق مالی زن باید بدانید
دوشنبه ، 15 دی 1393 ، 18:01

آنچه از حق و حقوق مالی زن باید بدانید
در هر زمانی که قانونی بوجود می آید و حقی را برای کسی ایجاد می کند در مقابل آن حق ، تکلیفی برای شخص مقابل ایجاد می شود  بر اساس قوانین مدنی و خانواده تکالیف مالی در خانواده همیشه بر عهده مرد است.

 
شرایطی که از مهر المثل باید بدانید
نوشته شده توسط سید حسین عبدالله زاده   

شرایطی که از مهر المثل باید بدانید
مهريه انواع مختلفي دارد كه يكي از آنها مهرالمثل است. از نظر حقوقي مهرالمثل، به مهري گفته مي‌شود كه به موجب قرارداد تعيين نشده بلكه مقدار آن بر حسب عرف و عادت و با توجه به وضع زن از لحاظ سن، زيبايي، تحصيلات و همچنين موقعيت خانوادگي و اجتماعي وي تعيين مي‌شود.

 
دانستنی های مطالبه نفقه معوقه
يكشنبه ، 22 تیر 1393 ، 17:25

دانستنی های مطالبه نفقه معوقه
با بسته شدن عقد نکاح، بین  زن و شوهر برخی حقوق و تکالیف مالی و غیرمالی  ایجاد خواهند شد یکی از مهمترین حقوق مالی  که برای زن ایجاد می شود نفقه چیست : معمولا همه خانواده ها با مقوله نفقه آشنایی دارند ولی مختصری توضیح را لازم می دانم .

 
دانستنیهای کوتاه حضانت بعد از طلاق

دانستنیهای حضانت بعد از طلاق

آیا می دانید حضانت فرزند بعد از طلاق با کیست در مواردی که طلاق رخ می‌دهد یعنی زمانی که پدر و مادر زنده هستند و البته هر دو دوست دارند که فرزندشان را نزد خود نگه دارند این دادگاه است که باید تکلیف این دعوا را روشن کند. برابر قانون و در شرایط معمولی چه دختر و چه پسر تا هفت سالگی، حضانتشان با مادر است.البته پیش از آن پسر تا دوسالگی و دختر تا 7 سالگی با مادر بود و این جدایی پسر و مادر در سن کم پسر لطمه روحی بزرگی به هر دو وارد می‌کرد به این ترتیب قانون‌گذار در این قاعده تغییری ایجاد کرد و اکنون تا هفت سالگی فرزند چه پسر باشد و چه دختر، نزد مادر زندگی می‌کند که این به نفع سلامت روحی کودک است.


 
در چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند
پنجشنبه ، 22 خرداد 1393 ، 21:42

در چه صورتی زن می تواند  از شوهر تمکین نکند

در موارد ذکر شده زیر اگر زن تمکین کند مستحق دریافت نفقه خواهد بود و ناشزه نخواهد شد

موانع مشروع برای تمکین در صورتی که بودن زن با  شوهر در یک منزل خوف و ضرر بدنی یا مالی یا  شرافتی برای زن داشته باشد او می تواند منزل را ترک کند و به منزل دیگری برود.ماده 1115 ق وم می گوید "اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن  خوف ضرر بدنی مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند منزل علیحده اختیار کند ، در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور  محکمه حکم به بازگشت زن به منزل شوهر را نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل معذور باشد نفقه به عهده شوهرش خواهد بود

 

 
فرار زن از خانه و عدم استحقاق نفقه
يكشنبه ، 21 ارديبهشت 1393 ، 18:25

فرار زن از خانه و عدم استحقاق نفقه

سوال :چنانچه زنی بعد از ازدواج و عروسی و در مدت چند سال زندگی زناشویی از خانه فرار کند و به شهر دیگری برود و بصورت جدا زندگی کند و پس از آن درخواست مهریه و نفقه بکند آیا مهریه و نفقه به او تعلق می گیرد یا خیر و از نظر قانون با این زن پطور باید برخورد شود

 


صفحه 1 از 4
صفحه اصلی حقوق خانواده مهریه - نفقه - تمکین