امروز: شنبه, 07 مرداد 1396
از شروط ضمن عقد ازدواج بیشتر بدانید
چهارشنبه ، 18 اسفند 1395 ، 20:06

عقداز شروط ضمن عقد ازدواج بیشتر بدانید


مقدمه : در عقد ازداوج افراد معیار های متفاوتی در نظر دارند که در آینده به آن دست پیدا کنند و یا از انحلال عقد و از هم پاشیدگی زندگی زناشویی جلوگیری نماید ولی تعدادی افراد چه زوج و یا زوجه معیار های اصلی را فراموش نموده و صرفا ظاهر امر را در نظر می گیرند یکی از این عوامل ظاهری بالا بردن تعداد سکه  یا افزایش مبلغ مهریه می باشد

 

 
از انواع طلاق و شرایط آن بیشتر بدانید

از انواع طلاق و شرایط آن بیشتر بدانید

انواع طلاق

 
با نحوه نوشتن وصیت نامه بیشتر آشنا شوید

وصیت نامهبا نحوه نوشتن وصیت نامه بیشتر آشنا شوید


وصیت‌نامه سندی است که به موجب آن، فرد برای امور شرعی، شخصی و مالی خود پس از فوت تعیین تکلیف می‌کند. اگرچه نوشتن وصیت نامه در بین مسلمانان مستحب به شمار می‌رود اما اگر فرد بخواهد برای امور پس از مرگش وصیت‌نامه تنظیم کند، لازم است تا از شرایط قانونی تنظیم وصیت‌نامه آگاه باشد تا وصیت وی مطابق با قانون، قابل اجرا باشد.

 

 
در چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند؟
يكشنبه ، 2 اسفند 1394 ، 19:14

عدم تمکیندر چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند؟


در موارد ذکر شده زیر اگر زن تمکین کند مستحق دریافت نفقه خواهد بود و ناشزه نخواهد شد. موانع مشروع برای تمکین در صورتی که بودن زن با  شوهر در یک منزل خوف و ضرر بدنی یا مالی یا  شرافتی برای زن داشته باشد او می تواند منزل را ترک کند و به منزل دیگری برود.


 
آنچه از خیانت در روابط زناشویی باید بدانید

خیانتآنچه از خیانت در روابط زناشویی باید بدانید


آیا شما فکر میکنید تمام خیانت کاران با هدف خیانت به همسرشان وارد رابطه ای دیگر شده اند؟ نه ابداً ،خیانت معمولا از جایی آغاز میشود که تصورش را هم نمی کنید:از یک درد دل ساده با همکارتان ،دوست دوران مدرسه ، همسر دوست صمیمی و…

 

 
بررسی حق طلاق زوجه با اختیار همسر موقت توسط زوج

بررسی حق طلاق زوجه با اختیار همسر موقت توسط زوج


متن پرسش : مطابق شروط ضمن العقد اسناد نکاحیه فعلی،و همچنین بند 10 ماده 8 قانون حمایت خانواده؛درصورتی که زوج همسر دیگری اختیار کند،زوجه حق درخواست طلاق خواهد داشت.حال اظهار نظر فرمایید: 1-آیا ......


 
رويه حاكم بر نحوه وصول مهريه توسط قيم در اداره سرپرستي بیشتر بدانید
چهارشنبه ، 17 تیر 1394 ، 21:04

رويه حاكم بر نحوه وصول مهريه توسط قيم در اداره سرپرستي بیشتر بدانید

رويه اي كه در نحوه وصول مهريه توسط قيم در دواير دادياري آن اداره سرپرستي حاكم است به نظر اشتباه و مغاير ضوابط قانوني است لذا پيشنهاد مي شود براي ايجاد رويه اي واحد و صحيح و منطبق با قانون ، موضوع در كميسيون هاي مشورتي يا نشست هاي قضايي مطرح يا مراتب از اداره حقوقي قوه قضائيه استعلام شود تا شبهات موجود مرتفع شود. هدف و غرض از نگارش نقد حاضر صرفاً جنبه همكاري و ارائه نقدي علمي و عملي مي باشد .

 
اگر دختری در حین عقد باکره نبوده چه باید کرد

دوران عقد و باکره گیاگر دختری در حین عقد باکره نبوده چه باید کرد


اگر مردی بعد از ازدواج متوجه شود که همسرش قبلاً با مرد دیگری عقد بسته و اکنون باکره نیست، به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟پرسش اگر مردی بعد از یک سال که با دختری ازدواج کرده، الآن متوجه شود که آن دختر، قبلاً با یکی عقد کرده و بکارتش از بین رفته و از او پنهان کرده است، به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می‌تواند عقد را فسخ کند؟


 
آنچه از نفقه باید بدانید
نوشته شده توسط بابافارس   

ترک نفقهآنچه از نفقه باید بدانید


چگونه جرم ترک انفاق محقق می‌شود؟ قانونگذار ایران د‌‌ر ماد‌‌ه ۶۴۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی و ذیل عنوان «جرایم بر ضد‌‌ حقوق و تکالیف خانواد‌‌گی»، به جرم‌انگاری ترک نفقه زوجه و سایر افراد‌‌ واجب‌النفقه اقد‌‌ام کرد‌‌ه است.


 
درباره بهم خوردن نامزدی و تعیین تکلیف هدایا بیشتر بدانید
سه شنبه ، 5 اسفند 1393 ، 20:30

هدیه نامزدیدرباره بهم خوردن نامزدی و  تعیین تکلیف هدایا بیشتر بدانید


هدایای نامزدی و ازدواج از لحاظ حقوقی چه وضعیتی دارد؟ در قانون دوران نامزدی، به فاصله زمانی پس از خواستگاری و ایجاد توافق نسبت به شرایط عقد و نکاح یا وعده ازدواج تا وقوع عقد و نکاح گفته می‌شود.

 

 
آیا می توان زن را در دوران عقد به خانه برد
سه شنبه ، 5 اسفند 1393 ، 19:53

نشوز زن عقدیآیا می توان زن را در دوران عقد به خانه برد


باتوجه به ماده(621) قانون مجازات اسلامی که مقرر می دارد: « هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاَ یا توسط دیگری،شخصی را برباید یا مخفی کند به حبس از پنج تا پانزده سال محکوم خواهد شد...» سوال آیا ....

 
اگر میخواهید فرق طلاق ها را بدانید
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 17:18

اگر میخواهید فرق طلاق ها را بدانید

چنانچه زوجین هر دو در مورد طلاق توافق داشته و در مورد نحوه جدایی و پرداخت حقوق زن و فرزندان به تفاهم برسند، طلاق توافقی است. این طلاق برای سرعت بخشیدن به کار کسانی است که با توافق مصّر به طلاق هستند.
 
آنچه برای انجام طلاق توافقی باید بدانید
نوشته شده توسط سید حسین عبدالله زاده   

طلاق توافقیآنچه برای انجام طلاق توافقی باید بدانید

در بعضی مواقع زوجین با همفکری به نتیجه می رسند که قادر به ادامه زندگی نیستند  و تصمیم به طلاق می گیرندبرای گرفتن طلاق توافقی نیازی به شرایط و دلایل محکمه‌پسندی نیست .در طلاق توافقی زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می‌رسند که دیگر نمی‌توانند با هم زندگی کنند و در مورد جدایی به توافق می‌رسند. ...


 
آنچه از حق و حقوق مالی زن باید بدانید
دوشنبه ، 15 دی 1393 ، 18:01

آنچه از حق و حقوق مالی زن باید بدانید
در هر زمانی که قانونی بوجود می آید و حقی را برای کسی ایجاد می کند در مقابل آن حق ، تکلیفی برای شخص مقابل ایجاد می شود  بر اساس قوانین مدنی و خانواده تکالیف مالی در خانواده همیشه بر عهده مرد است.

 
شرایطی که از مهر المثل باید بدانید
نوشته شده توسط سید حسین عبدالله زاده   

شرایطی که از مهر المثل باید بدانید
مهريه انواع مختلفي دارد كه يكي از آنها مهرالمثل است. از نظر حقوقي مهرالمثل، به مهري گفته مي‌شود كه به موجب قرارداد تعيين نشده بلكه مقدار آن بر حسب عرف و عادت و با توجه به وضع زن از لحاظ سن، زيبايي، تحصيلات و همچنين موقعيت خانوادگي و اجتماعي وي تعيين مي‌شود.

 


صفحه 1 از 10
صفحه اصلی حقوق خانواده