امروز: يكشنبه, 01 بهمن 1396
محاسبه دیه زبان
نوشته شده توسط بابافارس   

محاسبه دیه زبان

طبق ماده 611 قانون مجازات اسلامی قطع و یا از بین بردن تمام زبان گویا موجب دیه کامل است و دیه از بین بردن قسمتی از آن به نسبت گویایی از بین رفته است که با تقسیم تمام دیه به حروف محاسبه می شود. تبصره 1- دیه از بین بردن اداء هر حرف با توجه به حروف زبان تکلم مجنیٌ علیه تعیین می‌شود، مانند این که از بین بردن قدرت اداء یک حرف شخص فارسی زبان یک سی و دم دیه کامل است. تبصره 2- شخصی که دارای لکنت زبان است و یا به کندی یا تندی سخن می گوید یا برخی از حروف را نمی تواند تلفظ کند گویا محسوب می شود.

طبق ماده 612 این قانون قطع و از بین بردن تمام زبان لال موجب یک سوم دیه کامل است و از بین بردن مقداری ازآن موجب همان مقدار دیه به نسبت مساحت تمام زبان است.

تبصره – لال اعم از مادرزادی و عارضی است لکن کسی که به واسطه عارضه ای به طور موقت قادر به سخن گفتن نیست گویا محسوب می‌شود.

همچنین ماده 613 بیان می‌دارد: هر گاه شخصی مقداری از زبان کسی را قطع کند و موجب از بین رفتن قدرت ادای تعدادی از حروف گردد و شخص دیگری مقداری دیگر از زبان او را قطع کند و موجب از بین رفتن قدرت ادای تعداد دیگری از حروف شود هر شخص به نسبت تعداد حروفی که قدرت ادای آنها را از بین برده است ضامن است.

طبق ماده 614 قانون مجازات اسلامی  قطع و از بین بردن تمام زبان کودکی که زمان سخن گفتن او فرا نرسیده موجب دیه کامل است لکن اگر بعداَ معلوم شود که لال بوده است مازاد بر یک سوم دیه مسترد می‌شود.

و در پایان بحث مربوط به دیه زبان در ماده 615 این قانون بیان شده: هر گاه قسمتی از زبان کودکی که زمان سخن گفتن او فرا نرسیده است قطع شود به میزان نسبت مساحت قطع شده دیه پرداخت می شود لکن اگربعداَ معلوم شود که کودک لال بوده است دو سوم آن مسترد می‌گردد و چنانچه معلوم شود که گویا بوده است در صورتی که دیه حروف از بین رفته از دیه نسبت گویایی از بین رفته بیشتر باشد ما به التفاوت آن باید پرداخت شود.

مطالب مرتبط

محاسبه دیه به نرخ روز - دیه زبان کودک

جدول محاسبه دیه بر حسب درصد

جدول محاسبه دیه بر حسب دینار و درهم در سال 92

دانستنیهای کیفری و جزایی - دیه زبان

محاسبه دیه به نرخ روز - دیه دنده ها

دانستنیهای جزایی کیفری - دیه اعضائ بدن

دانستنیهای کیفری و جزایی - دیه سقط جنین چقدر است و به چه کسی پرداخت می شود

دانستنیهای کیفری و جزایی - دیه زبان

جدول محاسبه دیه کامل بر مبنای شتر در سال1392

دوستان گرامی  : پاسخ به سوالات در خصوص مقدار و مبلغ  دیه ،، مستلزم رعایت موارد زیر می باشد و رایگان نیست لطفا قبل از طرح سوال موارد زیر را مطالعه فرمایید

مراجعان محترم :  با توجه به این که بررسی نظریه های پزشکی قانونی و دیات تخصصی بوده و زمانبر می باشد لذا پاسخ به سوالات دیه مستلزم

پرداخت حداقل ( 15 هزار تومان ) خواهد بود ،

جهت مشاوره تخصصی و تشریح کامل آرائ دادگاها و نظریه های  پزشکی قانونی ابتدا نظریه ها را  برای ما ارسال نمایید پس از بررسی پاسخ داده خواهد شد در طرح مسائل موارد زیر را در نظر داشته باشید: مطلب را مختصر و جامع بنویسید اسناد و مدارکی ( از قبیل گواهی پزشکی قانونی ، رای دادگاه و ... که در ارتباط با موضوع در اختیار دارید ذکر کنید


راه های ارتباط با ما

لطفا برای دریافت مشاوره حقوقی فقط از طریق  موراد ذکر شده در زیر استفاده کنید


1- از طریق ای دی تلگرام - dadafars@

2- تماس تلفنی09133641842

3-یا ارسال پیامک به شماره همراه 09133641842

4 -اینستاگرام :  _babafars


نحوه پرداخت :

شماره کارت بنام محمود قاسمی نزد بانک ملت 8287-6755-3379-6104

 

نظرات  

 
0 #2 سحر 01 تیر 1394 ساعت 15:40
یس
 
 
0 #1 ابوذری 07 دی 1391 ساعت 21:29
ممنون. از مطالبتون استفاده کردم.
 

افزودن نظر