امروز: پنجشنبه, 23 آذر 1396
در چه شرایطی زندانیان شامل عفو رهبری می شوند
يكشنبه ، 14 ارديبهشت 1393 ، 17:57

در چه شرایطی زندانیان شامل عفو  رهبری می شوند
چهره بشاش زندانیان از شنیدن خبر«عفو» از صحنه‎های خاص زندان‎است؛ صحنه‌ای که با تزریق «امید» و یادآوری «رأفت اسلامی» به زندانیان ، آنان را تشویق می‎کند تا در راه اصلاح و تربیت گام بردارند. تدبیری مثبت و تاثیرگذار که به همت مقام عالی قضایی کشور و با موافقت مقام معظم رهبری سبب شده تا هم از جمعیت زندانیان کشور کاسته شود و هم اعطای این عفوهای مناسبتی، راهکاری تشویقی برای بازگشت زندانیان به جامعه باشد.


حضور مستمر زندانی در فعالیت‏های اصلاحی؛ معیاری برای عفو
رییس‌کل دادگستری استان مرکزی با تفکیک عفو به دو نوع عمومی و موردی، می‎گوید: عفو عمومی طبق شرایط مرسوم در دستورالعمل عفو و با پیشنهاد رییس قوه قضاییه به مقام معظم رهبری صورت می گیرد .
حجت‌الاسلام‌والمسلمین«حکمتعلی مظفری» در گفت‎وگو با«حمایت» می‎افزاید: گاهی هم عفو به صورت موردی اتفاق می‌افتد که اساس آن بر رفتار و کردار زندانی در زندان است؛ به طوری که پیشنهاد اعطای عفو در کمیسیونی به همین نام ارایه و با درنظر گرفتن مواردی همچون شرکت زندانی در فعالیت‎های مذهبی، اصلاحی و ... برای او درخواست عفو می‎شود.
وی با یادآوری موضوع رأفت اسلامی در نظام زندانبانی اسلامی، تصریح می‎کند: رأفت اسلامی بهترین عنوان برای عفوهای مناسبتی به زندانیان است؛ زیرا از یک سو می‌تواند تاثیر بزرگی بر ادامه رفتار زندانی در بیرون از زندان و خانواده آن بگذارد و از سوی دیگر، سایر زندانیان را نسبت به اموری مانند عفو در اعیاد و تشویق آنها برای رفتار پسندیده در زندان، آگاه کند.  مظفری با بیان اینکه اعطای عفوهای مناسبتی از ویژگی بازدارندگی خوبی برخوردار است، نیز ادامه می‎دهد: به دلیل اینکه در زمان عفو به تمام جوانب و زوایا از جمله سوابق، نوع جرم، رضایت شاکی و روحیه خود زندانی توجه می‌شود می‌توان در حقانیت این بخشش به زندانی اطمینان کرد زیرا عفو، کاربردی تشویقی برای سایر زندانیان دارد. البته مقام ارشد قضایی استان مرکزی به این نکته نیز اشاره می‎کند که همه زندانیان با شرایط یکسان نمی‎توانند ازعفو بهره‏مند شوند، زیرا عفو و رأفت اسلامی شامل حال نافیان امنیت و مجرمان خشن نمی‎شود. مظفری در ادامه سخنانش به برخی معیارهای اعطای عفو نیز اشاره و بیان می‎کند:‌ شرکت در مباحث اخلاقی  معارف و فقه، حضور در فعالیت‏های اصلاحی و تربیتی، فعالیت‎های حرفه‏آموزی و اشتغال و... از معیارهای مطرح در کمیسیون عفو هستند.
وی تصمیمات و سیاست‌های رییس قوه قضاییه را برای نظام‌مند کردن ارایه عفوهای مناسبتی بسیار مناسب ارزیابی می‏کند و یادآور می‎شود: مقام‏های قضایی حاضر در کمیسیون‎های عفو استانی این نگاه ویژه رییس قوه قضاییه را همواره مدنظر قرار می‎دهند زیرا اعطای عفوهای موردی و مناسبتی از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری زندان‎هاست.

 

مشتریان دایمی زندان مشمول عفو نمی‎شوند

رییس‌کل دادگستری آذربایجان‏شرقی نیز درباره نظام تقسیم‎بندی زندانیان مشمول عفو به «حمایت» می‎گوید: گروهی از محکومان زندان‎ها را افرادی تشکیل می‏دهند که در اثر غفلت و یا به جرم ناخواسته، در زندان به سر می‌برند. به عبارتی این افراد یا محکومان جرایم غیرعمد هستند و یا اینکه برای نخستین‎بار است که محبوس شده‎اند که با توجه به اثر تنبیهی زندان والبته با بررسی پرونده آنان، می‎توانند مشمول عفو شوند.
حجت‌الاسلام‏والمسلمین«مالک‏اژدر شریفی» ادامه می‎دهد: از سوی دیگر تعدادی از زندانیان هم هستند که متاسفانه با جرم و جنایت عجین شده‎اند و عفو و خروج آنان از زندان، امنیت جامعه را به خطر می‌اندازد، بنابراین این گروه دوم که جزو مشتریان دایمی زندان‎ها هستند به دلیل تعدد ارتکاب به جرایم مشمول عفو نخواهند شد.
وی یادآوری می‎کند: با وجود اینکه «تنبه» یکی از موارد مهم در اعطای عفو است، اما مدت زمان طی شده از محکومیت هم از جمله معیارهایی است که به آن توجه می‌شود.  مقام ارشد قضایی استان آذربایجان‏شرقی در ادامه سخنانش با اشاره به تعداد مشمولان عفو در طول یک‌سال، نیز بیان می‎کند: در مجموع یک سال به رقم قابل توجهی در مورد عفو محکومان می‌رسیم اما به این نکته نیز باید توجه داشت که این رقم شامل حال زندانیان سراسر کشور می‎شود.
وی با نگاهی به عفوهای اخیر به مناسبت هفته زن هم ادامه می‎دهد: در عفو مناسبتی ولادت حضرت فاطمه‎(س) 40 نفر از زنان زندانی این استان با پیشنهاد عفو مواجه شدند که این موضوع هم منجر به کاهش جمعیت کیفری و هم سبب تغییرات بزرگی در اخلاق سایر زندانیان شده است .

تاثیر پیش فرض «تحت کنترل بودن» در رفتار زندانی

همچنین رییس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان شرایطی که بر زندان حاکم است، اظهار می‎کند: زندانی با هر شرایط و وضعی که باشد، در فصای بسته و محدود زندان باید چارچوب و قوانین خاصی را تحمل کند که این موضوع ناخودآگاه باعث می‌شود گاه زندانی، رفتارهایی خلاف مقررات زندان در پیش بگیرد.  «احمد سیاوش‌پور» در گفت‏وگو با «حمایت» ادامه می‎دهد: در چنین شرایطی، زمانی که یک زندانی با در پیش گرفتن اخلاق مناسب به تشویق سایرین برای انجام امور مفید اقدام کند، می‌تواند در معرض توجه مسئولان قرار گرفته و خدماتی که ارایه می‌کند، با پاسخی تشویق‌کننده مواجه شود که اعطای «عفو» یکی از این موارد است.
وی  با تاکید بر رأفت اسلامی می‎افزاید: بر اساس رأفت اسلامی امتیازاتی به زندانی ارایه می‌شود که عفو مشروط یا تعویق اجرای حکم، یکی از آنهاست اما تصمیم نهایی با مقام معظم رهبری و تفویض رییس قوه قضاییه است.
سیاوش‌پور اضافه می‎کند: برای اینکه زندانی بتواند از این رأفت اسلامی برخوردار باشد باید مواردی را رعایت کند که در میان آنها، در پیش گرفتن اخلاق و رفتار مناسب در زندان و تاثیرگذاری بر سایر هم‌سلولی‌ها، از نکات اصلی به شمار می‌رود.
رییس‌کل دادگستری استان گیلان همچنین یادآور می‎شود: کمیسیون عفو متشکل از سه نفر از مقام‏های ارشد قضایی هر استان  به گزارش وضعیت زندانی استناد  و این موضوع را که آیا زندانی می‌تواند مشمول عفو شود بررسی می‌کنند.
به گفته این مقام قضایی،   نظر مدیر کل زندان در ارایه عفو به زندانی مهمترین نظر در ارزیابی‌ها به شمار می‌رود زیرا زندانی با این فرض که رفتارش تحت نظر است، همواره سعی می‌کند بهترین رفتار را از خود نشان دهد و مسیر اصلاح شدن را در پیش بگیرد.

منبع: حمایت

 

نظرات  

 
0 #7 ج ش 26 شهریور 1396 ساعت 23:18
سلام شوهرم با چهارونیم کیلومواد دستگیرشده دونفر بودن که موادمال شوهرم نبوده ولی اون به اسم خودش کرده بهش چهارسال حکم دادن که الان پنج ماهه زندانه آیابهش عفوتحلق میگیره چکارکنیم آزاد بشه اولین جرمشم زندگی برام خیلی سخته بادوتا بچه کس کاردرست حسابی هم نداریم هم شوهرم هم من
سلام منتظر باشید تا عفو 22 بهمن احتمالا عفوی که بیاد شامل حال ایشون بشه به هر صورت اگر شاملش بشه خود واحد اجرای احکام اقدام می کننه نیازی به شما نیست ولی اگر عفو نخورد باید یک سوم نمجازاتش رو بکشه و ازادی مشروط بگیره
 
 
+1 #6 ن-م 17 شهریور 1396 ساعت 14:24
سلامهمسر من به جرم یک گرم مواد صنعتی به 9ماه حبس و90ضربه شلاق و400هزارتومان جریمه نقدی محکوم شده.یک سوم خبسش راکه6ماه است راکشیده وتنها 3ماه ازحبسش مانده شلاق را خورده وجریمه راپرداخت کردم.آیا عفو رهبری به ایشون هم تعلق گرفته یانه؟خواهش میکنم جواب بدهی فرزندی 6ساله دارم وخودم هم به زودی زایمان میکنم.شرایط سخای دارم لطفا پاسخ بدید.باتشکر
سلام در حال حاضر عفوی نیومده چون وقتی عفو میاد فقط برای همون چند روزه ولی شما از آزادی مشروط استفاده کنید
 
 
+2 #5 مهنا طاهری 15 شهریور 1396 ساعت 17:45
میدونم نوشتنم فایده ای نداره،خیلی ناراحتم،پدرم بخاطره بدهی و چک زندانه،دیابت داره،فشار خون داره،سنش بالاست،واقعا نمیدونم باید چیکار بکنم،حتی آب هم میخورم دلم پیش پدرم هست که اونجا اذیت نشه،امیدوارم همه ی آدمها مشکلاتشون حل بشه و قرضشون ادا بشه
سلام از ستاد دیه شهرتون یا محلی که پدرتون زندان هست اقدام کنید احتمالا بتونید وام بگیرید
یا دادخواست بدید و اقساطش کنید برای مشاوره بیشتر بیایید تلگرام بنده
 
 
+2 #4 خ غ 13 مرداد 1396 ساعت 15:43
سلام برادرم بخاطرموادزندان هستش محکوم به اعدام بودحبسش شکست شدابدالان 9سال توحبس هستش زنش طلاق گرفته یه پسریازده ساله داره پسردوساله بودکه داداشم رفت زندان الان پسرداره بزرگ میشه داداشم هم الان نادم وپشیمون هستش توزندان آنقدررفتارش خوب هستش که همه ازش راضی ان الان یه فرصت میخوادکه برگرده به جامعه به زندگی خواهشن راهنماییم کنیدبایدچیکارکن یم وبه کجابرویم تاآزادی داداشم روبگیریم
درخواستش رو بفرسته اگر زندان موافق کرنه بعد میفرستن برای دادستان و اگر دادستان قبول کنه برای دادگاه ارسال میشه
 
 
+3 #3 بهمن بهمن 30 تیر 1396 ساعت 17:29
سلام پدر من بخاطر 38گرم مواد به12سال حبس محکوم شده است که 9ماه آن سپری شده و میخوام بدونم که ایا عفو شامل حالش میشود و اگرمیشه چگونه‌است یعنی تمام حبسش بخشیده می‌شود یا نه؟
خواهش میکنم جواب بدین...
 
 
+1 #2 بهمن بهمن 30 تیر 1396 ساعت 17:24
سلام ایا عفو به زندانی که 12سال حبس دارد تعلق میگیرد واگرنه میگیرد چگونه است کل حبسش بخشیده می‌شود یا نه؟؟
پدر من با38گرم مواد به 12سال حبس محکوم شده و 9ماه آن سپری شده است...
خواهش میکنم جواب بدین...
سلام معمولا در حبس های بالای ده سال باید یک سوم مدت رو بگذرونه تا شامل آزادی مشروط بشه و در عف هم موردی هر دفع که میاد قید میشه که باید میزان حبس که کشیده چقدر باشه معمولا تا یک چهارم رو قید کردن
 
 
+16 #1 سمیه طاهری 04 خرداد 1394 ساعت 19:01
خواهشا شرایط عفو برای مواد رو از 40 گرم به پایین اعلام کنید اخه گناه من چیه که باید تااخر عمر بسوزم و بسازم تازه ازدواج کردم شش ماه بعد از ازدواج شوهرم باحکم15سال روانه زندان شد خانواده درست و حسابی هم ندارم که بخوام طلاق بگیرم خواهشا لطف کنید کاری برای ازادای زندانیان منم جای دخترتون19سال بیشتر ندارم خواهشا کمکم کنید
سلام
متاسفانه شرایط عفو توسط رهبری اعلام میشه به جزئ موارد اعلام شده کاری نیشه کرد شما با توجه به روند پرونده باید به اجرای احکام کیفری مراجعه بفرمایید
 

افزودن نظر


صفحه اصلی دانستنیهای حقوق دانستنیهای کیفری و جزایی در چه شرایطی زندانیان شامل عفو رهبری می شوند