امروز: دوشنبه, 29 آبان 1396
گواهي سلامت جنسي

گواهي سلامت جنسي
امروزه پرونده‌هاي متعددي از دستگاه قضايي براي اظهارنظر در مورد طلاق زوج‌ها ارجاع داده مي‌شود که اگر قبل از ازدواج دقت بيشتري مي‌شد، امروز كار به طلاق نمي‌‌كشيد...ازدواج در جامعه ما بسيار پرهزينه و پرتشريفات و از طرفي طلاق به‌خصوص براي خانم‌ها عارضه‌دارتر است بنابراين بايد تلاش شود تا از ميزان طلاق به‌خصوص به علل پزشکي کاسته شود.

 


توصيه مي‌شود اگر به هر نوع بيماري‌اي حتي کم‌اهميت مبتلا هستيد، حتما قبل از ازدواج، همسر آينده‌تان را از اين مساله باخبر كنيد و اگر هم شک داريد به بيماري به‌خصوصي مبتلا هستيد يا نه، براي اطمينان به پزشک متخصص مراجعه كنيد. از جمله موارد پزشکي که بايد قبل از ازدواج مشخص شوند، اين موارد هستند:

• مطمئن شويد همسر آينده‌تان از موادمخدر به‌خصوص مواد صنعتي استفاده نمي‌کند. بسياري از اين مواد در آزمايش اعتياد قبل از ازدواج، قابل‌تشخيص نيستند و باعث ناتواني جنسي و ناباروري در مردان مي‌شوند.

• مطمئن شويد همسر آينده‌تان قبلا هيچ‌گونه رابطه جنسي نداشته است زيرا احتمال داشتن بيماري‌هاي آميزشي به‌خصوص زگيل تناسلي در اين موارد زياد است و بعدها باعث آلوده‌شدن طرف مقابل نيز خواهد شد. ويروس زگيل تناسلي عامل ايجاد سرطان دهانه رحم در خانم‌ها و سرطان دستگاه تناسلي در مردان است.

• قبل از ازدواج از همسر آينده‌تان بپرسيد آيا به بيماري خاصي مبتلاست يا اينکه دارو يا داروهاي خاصي مصرف مي‌کند.

• از سابقه هرگونه تصادف، بيماري، جراحي و بستري در بيمارستان و وجود سابقه بيماري فاميلي و ارثي در خانواده مطلع شويد. اگر داراي معافيت پزشکي از سربازي است، علت معافيتش را جويا شويد.

نمونه‌هايي از طلاق به علل پزشکي

شايد انجام اين كارها به ظاهر لزومي نداشته باشد و تصور كنيد كنكاش در گذشته طرف مقابل است اما بهتر است بدانيد امروزه بسياري از درخواست‌هاي طلاق به همين مسايل بازمي‌گردد؛ مثلا:

• خانمي به دليل سردمزاجي شديد (کاهش ميل جنسي) حاضر به برقراري رابطه با همسرش نيست و نيازهاي او را برطرف نمي‌كند و اکنون شوهر تقاضاي طلاق دارد.

• زوجي 6 سال است ازدواج کرده‌اند و بعد از 4 سال كه تصميم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند، اکنون موفق نيستند. در بررسي‌ها مشخص مي‌شود مرد دچار آزواسپرمي (تعداد اسپرم‌ها صفر) است. علت اين عارضه فقدان مادرزادي دوطرفه لوله‌هاي مني‌بر است و حالا خانم تقاضاي طلاق کرده.

• خانمي‌ كه به بيماري مادرزادي کليه پلي‌کيستيک مبتلاست، ازدواج مي‌کند. پس از ازدواج همسرش متوجه بيماري او مي‌شود.

اين بيماري به‌طور پيشرونده کليه‌ها را از بين مي‌برد و معمولا در دهه پنجم زندگي باعث دياليز مي‌شود. اين بيماري ارثي است و 50 درصد فرزندان را مبتلا مي‌کند. مرد به دليل کتمان بيماري از طرف همسر، تقاضاي طلاق دارد.

• مرد 27 ساله بدنسازي كه هيکل تنومندي دارد به دليل اينكه براي بدنسازي از داروهاي هورموني استفاده کرده بيضه‌هاي وي تحليل رفته و علاوه بر مشکلات جنسي دچار ناباروري شده است درنتيجه همسر وي تقاضاي طلاق دارد. متاسفانه اين مورد بسيار زياد ديده مي‌شود.

• مردي به دليل تصادف قبل از ازدواج و آسيب به نخاع دچار بي‌اختياري ادراري است و همسر پس از ازدواج متوجه اين مساله مي‌شود. زن مدعي است شوهرش هميشه خيس است و بوي ادرار مي‌دهد و حالا تقاضاي طلاق دارد. مثال‌ها بسيار زياد است و موارد بسيار عجيب و غريب نيز وجود دارند كه نشان مي‌دهد دختران و پسران بايد در انتخاب همسر دقت بيشتري داشته باشند.

چه بايد کرد؟

هرچند روزبه‌روز تعداد زوج‌هايي که براي معاينه قبل از ازدواج مراجعه مي‌کنند، بيشتر مي‌شود ولي بهتر است قبل از ازدواج گواهي سلامت جسماني، گواهي سلامت جنسي، گواهي باروري و گواهي سلامت رواني را از پزشک معتبر و معتمد تهيه كنيد و آزمايش‌هاي لازم براي تشخيص هپاتيت، زگيل تناسلي و ايدز انجام دهيد. ذكر اين مطالب دليل بر اين نيست که مردان يا زنان بيمار نبايد ازدواج کنند بلكه اين حق هر زن يا مردي است كه همسر آينده خود را با ديد باز انتخاب كند. البته هنگام تصميم در مورد طلاق، لازم است ساير کارشناسان مسايل اجتماعي، حقوقي و پزشکان نيز در اين مورد اظهارنظر کنند و اقدام کارشناسي دقيق به‌وسيله مسوولان مربوطه در اين مورد انجام شود.

 

 

افزودن نظر