امروز: جمعه, 03 آذر 1396
از کودک آزاری بیشتر بدانید
يكشنبه ، 2 شهریور 1393 ، 20:35

از کودک آزاری بیشتر بدانید
از نظر پزشکی قانونی کود آزاری عبارت است از آزار جسمی و فیزیکی مکرر شایع توسط یکی از والدین یا هر دوی آنها و یا قیم او ، گاهی نیز ممکن است کودک آزاری نباشد بلکه یک حادثه اتفاق افتاده باشد در دو سوم کودکان زیر سه سال کوک آزاری وجود دارد که آزار در 60% آنها برای کوکان کشنده نیست ولی 10% آز آنها اگر به موقع اقدام به جلوگیری  و کنترل نشود سبب مرگ آنان می شود  کودکان بزرگتر معمولا مورد آزار جسمی قرار می گیرند

 
دانستنیهای ترامادول

دانستنیهای ترامادول

ترامادول يك داروي مسكن شبه مورفيني است كه براي تسكين دردهاي متوسط و يا شديد تجويز مي شود. خاصيت تسكين درد ترامادول 10 برابر ضعيف تر از مورفين است.

 
داستان سزار

داستان سزار

جالب است بدانید :در سال 600 قبل از میلاد نوماپمپیلوس دستور داد شکم زنان حامله که ب دلیلی فوت می کردند بلا فاصله پس از مرگ بشکافند و نوزاد وی را خارج نمایند تا شاید جان نوزاد نجات یابد. ژولیوس سزار (قیصر رم) از این طریق متولد شد و به همین دلیل عمل خارج کردن نوزاد از شکم مادر به وسیله جراحی را سزارین نامیدند  . منبع کتاب دکتر  جعفر سلاحی صفحه 21
 
برای شکایت از پزشکان بیشتر بدانید
پنجشنبه ، 26 تیر 1393 ، 20:15

برای شکایت از پزشکان بیشتر بدانید

از ميان مشاغل گوناگون، امر پزشکی بسيار اهميت دارد زيرا با جان افراد درگير است. بنابراين براي اين‌كه جان افراد در امان باشد، يك‌سري سازوكارهاي قانوني براي پزشكان درنظر گرفته شده است. بحث مسئوليت پزشكان در عمليات درماني از جمله مباحث رايج در موازين حقوقی است، قرار نیست مشکلی برای شما ایجاد شود اما دانستن بهتر از ندانستن است پس این گزارش را بخوانید تا در صورت بروز مشکل بدانید که چطور می‌توانید حق خود را بگیرید.

 
پدید های زود رس نعشی
نوشته شده توسط سید حسین عبداله زاده   

پدیده های زودرس نعشی

با وقوع مرگ مجموعه ای از تغییرات فیزیکی، شیمایی و میکروبی در جسد حادث می شود که این تغییرات به صورت علائمی تظاهر پیدا می کند. به این علائم  پدیده های نعشی گفته می شود.

 
گواهي سلامت جنسي

گواهي سلامت جنسي
امروزه پرونده‌هاي متعددي از دستگاه قضايي براي اظهارنظر در مورد طلاق زوج‌ها ارجاع داده مي‌شود که اگر قبل از ازدواج دقت بيشتري مي‌شد، امروز كار به طلاق نمي‌‌كشيد...ازدواج در جامعه ما بسيار پرهزينه و پرتشريفات و از طرفي طلاق به‌خصوص براي خانم‌ها عارضه‌دارتر است بنابراين بايد تلاش شود تا از ميزان طلاق به‌خصوص به علل پزشکي کاسته شود.

 


توصيه مي‌شود اگر به هر نوع بيماري‌اي حتي کم‌اهميت مبتلا هستيد، حتما قبل از ازدواج، همسر آينده‌تان را از اين مساله باخبر كنيد و اگر هم شک داريد به بيماري به‌خصوصي مبتلا هستيد يا نه، براي اطمينان به پزشک متخصص مراجعه كنيد. از جمله موارد پزشکي که بايد قبل از ازدواج مشخص شوند، اين موارد هستند:

• مطمئن شويد همسر آينده‌تان از موادمخدر به‌خصوص مواد صنعتي استفاده نمي‌کند. بسياري از اين مواد در آزمايش اعتياد قبل از ازدواج، قابل‌تشخيص نيستند و باعث ناتواني جنسي و ناباروري در مردان مي‌شوند.

• مطمئن شويد همسر آينده‌تان قبلا هيچ‌گونه رابطه جنسي نداشته است زيرا احتمال داشتن بيماري‌هاي آميزشي به‌خصوص زگيل تناسلي در اين موارد زياد است و بعدها باعث آلوده‌شدن طرف مقابل نيز خواهد شد. ويروس زگيل تناسلي عامل ايجاد سرطان دهانه رحم در خانم‌ها و سرطان دستگاه تناسلي در مردان است.

• قبل از ازدواج از همسر آينده‌تان بپرسيد آيا به بيماري خاصي مبتلاست يا اينکه دارو يا داروهاي خاصي مصرف مي‌کند.

• از سابقه هرگونه تصادف، بيماري، جراحي و بستري در بيمارستان و وجود سابقه بيماري فاميلي و ارثي در خانواده مطلع شويد. اگر داراي معافيت پزشکي از سربازي است، علت معافيتش را جويا شويد.

نمونه‌هايي از طلاق به علل پزشکي

شايد انجام اين كارها به ظاهر لزومي نداشته باشد و تصور كنيد كنكاش در گذشته طرف مقابل است اما بهتر است بدانيد امروزه بسياري از درخواست‌هاي طلاق به همين مسايل بازمي‌گردد؛ مثلا:

• خانمي به دليل سردمزاجي شديد (کاهش ميل جنسي) حاضر به برقراري رابطه با همسرش نيست و نيازهاي او را برطرف نمي‌كند و اکنون شوهر تقاضاي طلاق دارد.

• زوجي 6 سال است ازدواج کرده‌اند و بعد از 4 سال كه تصميم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند، اکنون موفق نيستند. در بررسي‌ها مشخص مي‌شود مرد دچار آزواسپرمي (تعداد اسپرم‌ها صفر) است. علت اين عارضه فقدان مادرزادي دوطرفه لوله‌هاي مني‌بر است و حالا خانم تقاضاي طلاق کرده.

• خانمي‌ كه به بيماري مادرزادي کليه پلي‌کيستيک مبتلاست، ازدواج مي‌کند. پس از ازدواج همسرش متوجه بيماري او مي‌شود.

اين بيماري به‌طور پيشرونده کليه‌ها را از بين مي‌برد و معمولا در دهه پنجم زندگي باعث دياليز مي‌شود. اين بيماري ارثي است و 50 درصد فرزندان را مبتلا مي‌کند. مرد به دليل کتمان بيماري از طرف همسر، تقاضاي طلاق دارد.

• مرد 27 ساله بدنسازي كه هيکل تنومندي دارد به دليل اينكه براي بدنسازي از داروهاي هورموني استفاده کرده بيضه‌هاي وي تحليل رفته و علاوه بر مشکلات جنسي دچار ناباروري شده است درنتيجه همسر وي تقاضاي طلاق دارد. متاسفانه اين مورد بسيار زياد ديده مي‌شود.

• مردي به دليل تصادف قبل از ازدواج و آسيب به نخاع دچار بي‌اختياري ادراري است و همسر پس از ازدواج متوجه اين مساله مي‌شود. زن مدعي است شوهرش هميشه خيس است و بوي ادرار مي‌دهد و حالا تقاضاي طلاق دارد. مثال‌ها بسيار زياد است و موارد بسيار عجيب و غريب نيز وجود دارند كه نشان مي‌دهد دختران و پسران بايد در انتخاب همسر دقت بيشتري داشته باشند.

چه بايد کرد؟

هرچند روزبه‌روز تعداد زوج‌هايي که براي معاينه قبل از ازدواج مراجعه مي‌کنند، بيشتر مي‌شود ولي بهتر است قبل از ازدواج گواهي سلامت جسماني، گواهي سلامت جنسي، گواهي باروري و گواهي سلامت رواني را از پزشک معتبر و معتمد تهيه كنيد و آزمايش‌هاي لازم براي تشخيص هپاتيت، زگيل تناسلي و ايدز انجام دهيد. ذكر اين مطالب دليل بر اين نيست که مردان يا زنان بيمار نبايد ازدواج کنند بلكه اين حق هر زن يا مردي است كه همسر آينده خود را با ديد باز انتخاب كند. البته هنگام تصميم در مورد طلاق، لازم است ساير کارشناسان مسايل اجتماعي، حقوقي و پزشکان نيز در اين مورد اظهارنظر کنند و اقدام کارشناسي دقيق به‌وسيله مسوولان مربوطه در اين مورد انجام شود.

 

 
آنچه از منشور حقوق بیمار باید بدانید

آنچه از منشور حقوق بیمار باید بدانید
1- بيمار حق دارد در اسرع وقت درمان و مراقبت مطلوب موثر و همراه با احترام كامل را بدون توجه به عوامل نژادي ، فرهنگي و مذهبي از گروه درمان انتظار داشته باشد .2- بيمار حق دارد محل بستري ، پزشك ، پرستار و ساير اعضاي گروه معالج خود را در صورت تمايل بشناسد.

 
از سقط جنین بعد از تجاوز بیشتر بدانید
يكشنبه ، 19 آذر 1391 ، 22:15

از سقط جنین بعد از تجاوز بیشتر بدانید

معمولا در جامعه امروزی روابط نامشروع دربین افراد وجود دارد و در بعضی از این روابط ها تجاوز جنسی هم صورت می گیرد و عده ی کمی از آنها به صورت ناخواسته و به علت نداشتن علم و اصلاات کافی باردار می شوند که بعد از بارداری به فکر سقط جنین می افتند و امکان دارد در این قسط جمین ها مادران نیز جان خود را از دست بدهند در این مواقع پزشكي قانوني نمي‌تواند ماخذي در اين رابطه تلقي شود، چرا كه ما در اينجا با اجساد جنين‌ها و يا مادراني مواجهيم كه بر اثر عوارض ناشي از سقط فوت شده‌اند و اين بدان معناست كه اگر انجام سقط به بروز عارضه و متعاقب آن اعلام شكايت منجر شود، پزشكي قانوني براي بررسي وارد عمل مي‌شود.

 
رضایت قبل از عمل جراحی

رضایت قبل از عمل جراحی

رضایت تلویحی (ضمنی):هم اینکه بیماری از بین پزشکان متعدد فرد خاصی را انتخاب کرده و جهت معاینه به مطب او مراجعه می کند نشانه رضایت ضمنی وی جهت انجام اقدامات تشخیصی درمانی است.

 
انواع خفگی منجر به قتل
نوشته شده توسط بابافارس   

انواع خفگی منجر به قتل

حلق آويزي تقريباً هميشه نتيجه خودكشي است. وقتي آثار زد و خورد موجود باشند بهترين ادله از قتل (آدم كشي)لازم است امتحان شود گره رشته كه بدور گردن پيچيده شده چون بعضي گرهها مخصوص بعضي مشاغلند- از قبيل گره بحري گره قايق چي گره نساج و گره حمال و گره خياط و غيرهنبايد فراموش كرد كه اغلب ناخوشها هنگام لرزش ناگهاني كه پس از حالت نزع بآنها رخ ميدهد. خون پرد 'يها و خراشهائي پيدا ميكند كه ميتوان آنها را از اثرزد دو خورد و نزاع قرص نمود.

 


صفحه 1 از 2
صفحه اصلی دانستنیهای حقوق دانستنیهای پزشکی قانونی