امروز: شنبه, 28 بهمن 1396
وبلاگ حقوقی علیرضا میرزایی
نوشته شده توسط علیرضا میرزایی   
فهرست مطلب
وبلاگ حقوقی علیرضا میرزایی
دانستنیهای مختصر ثبت
تمامی صفحات

علیرضا میرزایی

وکیل دادگستری و مشاوره حقوقی  ( ایران - اصفهان - نطنز)

تحصيلات:  دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق

شغل: وکیل دادگستري و مشاور حقوقي از مرکز امور مشاوران قوه قضائیه

استان: اصفهان  شهر: نطنز

فعاليت  حقوقي ، ثبتی - شرکت -آپارتمان و

 
درباره ما

وکیل دادگستری و مشاور حقوقی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق

عضو مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضاییه منطقه اصفهان
فعاليت  حقوقي ، ثبتی - شرکت -آپارتمان

تماس با ما

علیرضا میرزایی

موبایل:09132624983

آدرس دفتراستان اصفهان شهرستان نطنز-پشت بانک کشاورزی-03158400440 

 

 

 

 

 

 

 


نکاتی مهم و ضروری درباره آپارتمان و مسائل آن

به نام خدا . در راستای افزایش دانش قضائی شهروندان گرامی و پیشگیری از وقوع جرم ، با استفاده از قانون تملک آپارتمانها و ضوابط و مقررات ثبتی نکاتی چند به شرح ذیل بیان می گردد.

1- یک ساختمان که دارای آپارتمان هایی است از قسمتهای مختلف تشکیل می شود . قانون تملک آپارتمان ها در قسمت بندی کلی ، مالکیت در آپارتمانها را به دو قسمت اختصاصی و مشترک تقسیم می کند .

2- قسمت هایی از ساختمان که به طور مشترک مورد استفاده عموم مالکان ( یا استفاده کنندگان ) قرار می گیرند قسمت های مشترک نامیده می شوند که طبق ماده 4 آئین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها شامل : زمین زیر بنا ، تأسیسات ، اسکلت ساختمان ، درها و پنجره ها ، راهروها ، پله ها ، پاگردها ، تأسیسات مربوط به راه پله ، بام ، نمای خارجی ساختمان ، محوطه ساختمان و نظایر اینها می شود .
3- قانون تملک آپارتمانها و آئین نامه اجرائی آن تعریف دقیقی از قسمت های اختصاصی ارائه نمی دهد فقط آئین نامه اجرائی در ماده 1 می گوید : ( قسمت هایی از بنا اختصاصی تلقی می شود که عرفا برای استفاده انحصاری شریک ملک معینی یا قائم مقام او تخصیص یافته باشد ) بنا به تعریف بالا معیار تشخیص قسمت های اختصاصی از قسمت های مشترک منحصرا ( عرف ) است .
4- در یک مجموعه ساختمانی فقط قسمت های اختصاصی دارای سند مالکیت رسمی مجزا از هم هستند و برای قسمتهای اشتراکی به هیچ وجه سند رسمی جداگانه صادر نمی شود . ( قسمت های اختصاصی در واقع همان آپارتمان های جداگانه ساختمان و در صورت داشتن متعلقات از قبیل پارکینگ و انباری و غیره می باشند . )
5- در زمان تنظیم قولنامه یا مبایعه نامه باید به موضوع پارکینگ توجه و در آن تصریح گردد . چنانچه قید شود آپارتمان بدون پارکینگ است خریدار حقی به آن ندارد . ولی اگر ذکر شود دارای پارکینگ بوده و جزء معامله است فروشنده یا دیگران اجازه فروش ، انتقال ، منع خریدار از استفاده یا ساخت بنا در آن را ندارد .
6- در خرید و فروش آپارتمان ( خاصه در زمان پیش فروش ) پارکینگ ممکن است اختصاصی باشد یا اشتراکی ( مشاع ) لذا این موضوع نیز باید در قرارداد تصریح شود . به این مفهوم که اگر پارکینگ اختصاصی باشد صرفا متعلق به مالک آن به تبع واحد آپارتمان مربوطه است که در صورت مجلس تفکیک اداره ثبت اسناد و سند مالکیت قید می شود و دیگران حق دخل و تصرف در آن را ندارند . اما اگر پارکینگ مشاع بین مالکین آپارتمان باشد همگی حق استفاده دارند و نیز می توانند به صورت توافقی قسمت خاصی را به عنوان سهم خود تعیین نمایند .
7- چنانچه فروش آپارتمان با پارکینگ باشد و فروشنده یا دیگران پارکینگ را تبدیل به واحد آپارتمانی ( پیلوت ) نمایند ( هر چند که از نظر شهرداری با پرداخت جریمه در کمیسیون ماده 100 قانون شهرداریها رفع مشکل شود ) و نیز در سایر مواردی که به پارکینگ اختصاصی یا مشترک مالکین تجاوز و تعرض می شود نامبردگان می توانند از طریق دادگستری طرح دعوی نموده و احقاق حق ( خلع ید ، قلع و قمع و یا دریافت خسارت معادل ) نمایند .
8- به نظر می رسد در مواردی که به وجود پارکینگ در قرارداد بیع اشاره نشده ( مسکوت مانده ) ولی در پروانه ساخت و ساز شهرداری آمده است حق خریدار محفوظ و قابل دفاع باشد .
9- هیچ یک از مالکین آپارتمان بدون رضایت سایر مالکین ، حق استفاده و دخل و تصرف غیر متعارف یا نامربوط در قسمت های مشاع ( اشتراکی ) را ندارند . مثلا پارک وسیله نقلیه در حیاط و راهرو که محل عبور و رفت و آمد است % ک .

علیرضا میرزایی

 

طرح سوال و مشاوره حقوقی در قسمت نظرات

 

نظرات  

 
0 #2 همشهری 01 دی 1393 ساعت 21:47
سلام البته درخواست نا مربوطیه اما خواهش می کنم از وبلاگ orehrostaeman.blogfa.comدیدن بفرمایید

سلام حتما
 
 
0 #1 amir shaygan 08 آذر 1393 ساعت 12:09
با سلام واحترام
اینجانب حدود7سال پیش اقدام به خرید امتیاز یک واحد آپارتمان به مبلغ10میلیون تومان از یکی از کارکنان ادارات نمودم.طبق مبایعه نامه تنظیمی متاسفانه هیچ زمانی برای تحویل درج نگردید .فقط شفاها در حضور شهود به ما گفت3ساله اماده می شود.طی این سالها علیرغم مراجعات مکرر متاسفانه با لطایف الحیل ما را سر دوانده و از ارائه پاسخ روشن وشفاف خودداری می کمند.ضمنا25میلیون هم به حساب تعاونی مسکن اداره مربوطه ریخته ایم.حال حتی از حضور در محضر و رسمی کردن این مبایعه نامه خودداری می کند., 2طبق گفته مسئول تعاونی ایشان تعهد کتبی داده اند که امتیاز را تا
اماده شدن سند انتقال ندهند.براشون اظهارنامه ایفای تعهدات هم فرستادم که درکمال خونسردی سفید امضا عودت دادن.
1)عمل ایشان مصداق کلاهبرداری است یا خیر؟
2-برای احقاق حق چکار کنیم؟

سلام
خیر کلاهبرداری نیست
اولین اقدام همون اظهارنامه بوده که انجام شده
و یک سوال آیا مسکنی که قرار بوده به شما واگذار بشه آماده شده یا خیر
و تقریبا زمان تحویل واحد ها کی هست
اینها رو بررسی کنید تا بتونم جواب شما رو بدم
مشاوران سایت بابافارس

می تونید با هریک از مشاوران که شماره تماسشون هست تماس بگیرید انشاالله شما رو راهنمایی می کنند
اگر قانع نشدید همین جا سوالتون رو مطرح کنید
 

افزودن نظر


محل تبلیغ شما

بنر
بنر
بنر

تبلیغات تصویری

لیست مــشـــاوران ســـایـــت

بنر
صفحه اصلی بانک وکلاء ثبت وبلاگ ویژه وکلاء وبلاگ حقوقی علیرضا میرزایی