امروز: شنبه, 28 بهمن 1396
وبلاگ تخصصی مهدی اسفیدانی
نوشته شده توسط مهدی اسفیدانی   
فهرست مطلب
وبلاگ تخصصی مهدی اسفیدانی
تفاوت کلاهبرداری و فروش مال غیر
چه دلایلی برای اثبات ادعا در محاکم اقامه می‌شود؟
تمامی صفحات

مجازات فروش مال غير

آیا می دانید انتقال مال غیر جرمی مستقل است و با کلاهبرداری فرق دارد اما مجازات این دو جرم یکسان است بنابراین کسی که اقدام به انتقال مال غیر می‌کند به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود:

مهدی اسفیدانی

وکیل پایه یک دادگستری با 14 سال سابفه ( اصفهان - کاشان)

حوزه فعاليت حقوقي ، جزائي ،خانواده  ، کلاهبرداری - فروش مال غیر

تلفن:5554976-0361

شماره همراه  و وایبر :09133631004

دفتر :کاشان بلوار مطهری - روبروی بریدگی -بالاتر از بانک ایران زمین

مهدی اسفیدانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانستنیهای فروش و انتقال مال غیر
آیا می دانید انتقال مال غیر جرمی مستقل است و با کلاهبرداری فرق دارد اما مجازات این دو جرم یکسان است بنابراین کسی که اقدام به انتقال مال غیر می‌کند به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود: حبس از يک تا هفت سال ، پرداخت جزاي نقدي معادل مالي که گرفته است. رد مال به صاحبش ، اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتي محکوم خواهد شد. اگر متهم به دلایلی مستحق تخفيف باشد؛ مانند رضايت شاکي خصوصي، کهولت سن و... دادگاه نمی‌تواند مجازات حبس او را از يک سال کمتر کند. مال غیر جرمی مستقل است و با کلاهبرداری فرق دارد اما مجازات این دو جرم یکسان است بنابراین کسی که اقدام به انتقال مال غیر می‌کند به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود: حبس از يک تا هفت سال ، پرداخت جزاي نقدي معادل مالي که گرفته است. رد مال به صاحبش ، اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتي محکوم خواهد شد. اگر متهم به دلایلی مستحق تخفيف باشد؛ مانند رضايت شاکي خصوصي، کهولت سن و... دادگاه نمی‌تواند مجازات حبس او را از يک سال کمتر کند.
فقط مالک می تواند ملک خود را بفروشد؛بررسی جرم انتقال مال غیر : حق مالکیت برای مالک این امتیاز را فراهم می‌کند که از ملک خود استفاده کند. مالکیت انحصاری است و تعلق حق مالکیت به یک نفر به معنی آن است که دست دیگران از آن مال کوتاه است. حالا فرض کنید که شخصی غیر از مالک، آن مال را بفروشد، در این صورت چه پیامدی در انتظار اوست؟ انتقال اموال دیگران، موضوعی مبتلابه در جامعه است.


دانستنیهای جرم انتقال مال غیر

فرض کنید خانمی مالک یک خودرو یا خانه  باشد و شوهر وی بدون اطلاع زن، این خودرو را بفروشد؛ چنین وضعی را انتقال مال دیگری می‌گویند. دو دلیل باعث به‌وجود آمدن چنین وضعی می‌شود:
اشخاص سودجو با سوءاستفاده از موقعيت‌هايي که برايشان پيش مي‌آيد مال دیگران را منتقل می‌کنند.اشخاص به دلیل ناآگاهي از قانون مبادرت به انتقال اموال منقول يا غيرمنقول ديگران مي‌کنند.در هر دو صورت، انتقال مال دیگران، جرم است و مرتکب آن به مجازات‌هاي سنگيني محکوم مي‌شود.

مجازات فروش مال غير

انتقال مال غیر جرمی مستقل است و با کلاهبرداری فرق دارد اما مجازات این دو جرم یکسان است بنابراین کسی که اقدام به انتقال مال غیر می‌کند به مجازات‌های زیر محکوم می‌شود:
حبس از يک تا هفت سال
پرداخت جزاي نقدي معادل مالي که گرفته است.
رد مال به صاحبش
اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتي محکوم خواهد شد.
اگر متهم به دلایلی مستحق تخفيف باشد؛ مانند رضايت شاکي خصوصي، کهولت سن و... دادگاه نمی‌تواند مجازات حبس او را از يک سال کمتر کند.

مسئوليت دلال

اگر دلال با علم و اطلاع برای فروش مال غير همکاري کند حسب مورد به عنوان شريک يا معاون جرم قابل تعقيب است. براي مثال دلال زمين غير را که متعلق به فروشنده نیست و مرغوب‌تر از زمين مورد معامله است به خريدار ارايه می‌کند و پس از انجام معامله مبلغي بابت دلالي می‌گيرد يا با علم به اينکه زمين متعلق به دیگری است با فروشنده همکاري، براي فروش خريدار را ترغيب و قولنامه‌اي هم تنظيم می‌کند.

مرجع شکایت برای فروش مال غیر

اصولا دادسراي عمومی ‌و انقلاب مرجع صالح براي تعقيب مرتکبان جرم انتقال مال غیر است. شاکی بايد به دادسرايي شکايت کند که جرم در حوزه آن واقع شده است (يعني عمل فروش يا انتقال مال غير) در آنجا واقع شده است. امکان دارد ملکی در حوزه قضايي آبادان باشد ولي عمل فروش و انتقال در حوزه قضايي اصفهان صورت گرفته باشد؛ در اين فرض، دادسراي عمومی‌ و انقلاب اصفهان مرجع صالح براي تعقيب متهم است.

نحوه شکایت از متهم فراری

در فرضی که کسی اقدام به فروش مال دیگری و پس از ارتکاب جرم، فرار کند، شاکی باید به کدام دادسرا شکايت کند؟ همان‌طور که گفته شد دادسراي عمومی‌ و انقلاب محل وقوع جرم صلاحيت رسيدگي به اين جرم را دارد و محل اقامت متهم و اينکه وي اکنون در کجا بسر می‌برد تاثیری در این موضوع ندارد. در صورتي که متهم متواري باشد، دادسرا وي را در هر نقطه که باشد از طريق «اعطاي نيابت قضايي» جلب می‌کند. حتی اگر به هر دليلي جلب متهم ممکن نشد، دادسرا با بررسی شکايت شاکي و دلايل و احراز توجه اتهام به فرد متواري، با تنظيم کيفرخواست متهم را به محاکمه می‌کشاند. در این حالت که دسترسی به متهم وجود ندارد، دادگاه به صورت غيابي او را محاکمه خواهد کرد. مالباخته برای اینکه به حق و حقوق خود برسد، می‌تواند اموال متهم را توقيف کند. براي انجام اين امر ابتدا باید از متهم فراری اموالی پیدا شود سپس با تقديم درخواست به دادسرا يا دادگاه، اموال بلامعارض متهم توقيف می‌شود.

توقیف اموال دلال

اگر دلال شريک در جرم باشد (نه معاون) می‌توان از اموال او نيز توقيف کرد. در این صورت می‌توان اموال دلال را توقیف کرد و در مقام جبران خسارت قربانی جرم به وی برگرداند.
گاهی پیش می‌آید که مرتکب جرم فروش مال غير، از رد مال به‌دست آمده از ارتکاب جرم، خودداري می‌کند؛ اتفاقی که قانون آن را پیش‌بینی کرده است. اگر مرتکب به رد مال محکوم شود و از استرداد آن به مالباخته خودداري کند با درخواست مالباخته و در صورت معسر نبودن مرتکب، دادگاه وي را تا زمان استرداد مال در بازداشت نگه می‌دارد؛ حتي اگر اين مدت از زمان حبس قانوني وي که به حکم دادگاه به آن محکوم شده است، تجاوز کند. باید این را نیز بدانید که  اگر کسي به جاي فروش مال غير يا انتقال آن، اموال ديگري را به جاي اموال خود معرفي کند، کلاهبردار محسوب می‌شود. البته تحقق این مورد شرايطي دارد يعني اگر مديون يا محکوم‌عليه يا ضامن يا کفيل بدون مجوز قانوني و با علم به اينکه مال متعلق به او نيست مال غير را مال خود معرفي کند و عملياتي نسبت به آن مال شده باشد براي مثال از سوي دادگاه مال به مزايده گذاشته يا توقيف شود و... آن شخص کلاهبردار محسوب می‌شود و در اين حالت معرفي‌کننده مال ضامن و مسئول جبران خسارت به صاحب مال است.اگر فروشنده مال غير، بدون علم و آگاهي از اينکه مال متعلق به ديگري است و بدون سوءنيت، مال غير را بفروشد، در اين حالت انتقال‌دهنده مسئوليت کيفري ندارد اما او معامله‌هاي فضولي انجام داده است يعني معامله‌اي براي ديگري تشکيل داده است بدون آنکه نماينده يا ماذون از طرف او باشد. معامله فضولي قبل از آنکه از سوي مالک تاييد يا رد شود مانند موجود بي‌جاني است که نمی‌تواند منشا اثر شود مگر آنکه مالک آن را اجازه کند.این مورد درباره فروش ارث هم صادق است؛ یعنی گاهی پیش می‌آید که بعد از فوت خصی، تعدادي از ورثه آپارتمان موروثي را به ديگري می‌فروشند. باید بدانید که برابر قانون هر يک از وراث فقط می‌توانند سهم‌الارث خودش را بفروشند و اگر با سوءنيت بيش از سهم خود را منتقل کند تحت عنوان فروش مال غير قابل تعقيب است. اما در مورد منتقل‌اليه (خريدار) وي بايد توجه داشته باشد که اولاً در اموال موروثي تمام وراث بايد با وي وارد معامله شوند تا او مالک کل مال به حساب بيايد در غیر این صورت فقط وي مالک سهامی‌ می‌شود که ورثه اجازه معامله را داشتند و براي بقيه بايد با ساير وراث وارد معامله شود حتي اگر انتقال‌دهنده سهم همه وراث را به وي فروخته باشد.ثانيا،ً در صورت عدم رضايت ساير وراث، خريدار با آنان به‌قدرالسهم خريداري‌شده شريک می‌شود و مقررات حاکم بر اموال مشاعي بر روابط آنان حاکم است.

دانستنیهای فروش و انتقال مال غیر, tv, a lhg ydv, فروش مال غیر, انتقال مال غیر, شکایت برای فروش مال غیر, دانستنیهای جرم انتقال مال غیر, مجازات فروش مال غير, مجازات دلال در فروش مال غیر, مرجع شکایت برای فروش مال غیر, نحوه شکایت از متهم فراری, توقیف اموال دلال, دانستنیهای حقوق, سایت حقوق, سایت حقوقی

  

نظرات  

 
+1 #10 عبدالرضا اسلامی 18 ارديبهشت 1394 ساعت 10:23
0 #4 عبدالرضا اسلامی 04 ارديبهشت 1394 ساعت 08:29
باسلام وتشکر ازراهنماییهای شما
طبق یک سند عادی که مادرم وبرادرکوچکم وخودم
دریک ورقه در حضور ایشان امضاء کردیم قرار شد درمقابل دادوستدی مادرم یک دانگ ازیک مکان مسکونی متعلق به ایشان به من تعلق بگیرد که فرزند بزرگتر هستم. بعد ازچند سال وگذشت زمان
به سبب حجب وحیاواحترام به مادرم این سند عادی را رسمی نکرده ام وحالا گویا مادرم به قول معروف زیرش زده و وادنگ آمده وبا توجه به سن بالای ایشان چگونه می توانم این ادعا را از نظر قانونی ثابت کنم
خاطرنشان می شوم 3 دانگ آنرا به سه خواهرم جدیدا وبدون اطلاع در
محظر انتقال داده . چگونه می توانم این ادعا را به اثبات برسانم .که من طبق این ورقه عادی یک دانگ طلب دارم . باتشکر ازشما
در قسمت وکلای سایت با اقای اسفیدانی تماس بگیرید
 
 
0 #9 عبدالرضا اسلامی 18 ارديبهشت 1394 ساعت 10:11
0 #4 عبدالرضا اسلامی 04 ارديبهشت 1394 ساعت 08:29
باسلام وتشکر ازراهنماییهای شما
طبق یک سند عادی که مادرم وبرادرکوچکم وخودم
دریک ورقه در حضور ایشان امضاء کردیم قرار شد درمقابل دادوستدی مادرم یک دانگ ازیک مکان مسکونی متعلق به ایشان به من تعلق بگیرد که فرزند بزرگتر هستم. بعد ازچند سال وگذشت زمان
به سبب حجب وحیاواحترام به مادرم این سند عادی را رسمی نکرده ام وحالا گویا مادرم به
قول معروف زیرش زده و وادنگ آمده وبا توجه به سن بالای ایشان چگونه می توانم این ادعا را از نظر قانونی ثابت کنم
خاطرنشان می شوم 3 دانگ آنرا به سه خواهرم جدیدا وبدون اطلاع در
محظر انتقال داده . چگونه می توانم این ادعا را به اثبات برسانم .که من طبق این ورقه عادی یک دانگ طلب دارم . باتشکر ازشما
در قسمت وکلای سایت با اقای اسفیدانی تماس بگیرید
 
 
0 #8 مولایی 09 اسفند 1393 ساعت 17:19
با عرض سلام و خسته نباشید
بنده صاحب یک قطعه باغ می باشم که طبق سند با حدود اربعه که شرقا راه ورود است و دیوارودر عین حال در قسمت شرقی نهری وجود دارد همسایه روبه طی سالیان ماضی با جابجایی کانال به سمت باغ بنده تنها راه ورود را بسته ولی نهر تقریبا نیم متر با دیوار ملک بنده فاصله داشت که جدیدا طی طرحی نهر سنتی مذکور را کانالیزه کردن که در طی این کارپیمانکار نیز نهر را از مسیر اصلی خود منحرف وبه سمت باغ بنده سوق داده است که در اثر این کار دیوار مذکور تخریب و وکانال
داخل در ملک بنده شده حال باین اوصاف بنده چه کسانی باید خطاب قرار دهم؟آیا پرونده حقوقی تشکیل دهم یا کیفری؟ پیشاپیش نهایت تقدیر وتشکر را از شما دارم

سلام جناب مولایی
لطفا از طریق وایبر یا تماس تلفنی اقدام کنید شما بنده در وباگم موجود هستش
اسفیدانی
 
 
0 #7 محمد جواد 02 بهمن 1393 ساعت 11:32
سلام ممنون میشم منو راهنمایی کنید .
سلام چندی پیش سال(90)به اتفاق خانواده به خواستگاری دختر خانمی رفتیم و قرار بر این شد بعداز تحقیقات بقیه مراسمات را انجام بدهیم که مشخص شد ان خانواده و دخترشان دچار مشکلاتی هستند و خواستگاری در همان جا تمام شد و من در سال(91)به استخدام ناجا در امدم و خانواده ان دختر برای لطمه زدن به کار من با یک نامه از پزشکی قانونی مبنی بر ترمیم بکارت و دو برگ پیامک دست نوشته که در روز دادگاه من منکر فرستادن انها شدم اقدام به شکایت کذب تجاوز به عنف از من شاکی شد چون هیچ گونه رابطه ای بین ما نبود منع تعقیب صادر شد و قاضی محترم باتوجه به پیامک ها و علم خود رابطه را نامشروع دون زنا دونست و برای من74ضربه شلاق محکوم کرد از انجای که من وکیل داشتم به رای اعتراض نمود دیوان هم همان رای را تأید کرد وکیل من متذکر شده بود که از گفتن خاستگاری در دادگاه خوداری کنیم ولی ان دختر موضوع را خاستگاری عنوان کرد.
من چگونه باید از این حکم نابه حق تبرعه شوم چون شغلم در خطر است(من با ان دختر از زمان خاستگاری تا زمانی که کنسل شدن ان باهم بصورت پیامک در ارتباط بودیم .
باتشکر
سوال تکراری است
 
 
0 #6 مینا 17 دی 1393 ساعت 20:01
ممنون از جواب دهیتون موفق باشید و سلامت
خواهش وظیفه است
 
 
0 #5 مینا 17 دی 1393 ساعت 12:21
سلام
ممنون بابت جواب دادنتون
یعنی اگه هویت شناسایی برم واسه مشاغل دولتی سابقه منو نشون نمیده؟

عرض کردن توی انگشت نگاری نوشته که یک سابقه دارید این سابقه فقط توی دادگستری می مونه و برای مشاغل سابقه ای به حساب نمی آد

ام مشاغل دولتی غیر از سوئ سابقه گزینش هم دارن که از افراد محل سکونت تحققیق می کنن که اون خیلی مهمه که افرادی بد شما رو نگن
 
 
0 #4 مینا 16 دی 1393 ساعت 21:58
ممنوناز اینکه اینقدر سریع جواب دادید
نه واقعا زندان رفتم :sad:
و تو دادگاه ک پرسیدم گفتن سوئ سابقه هست و از بین نمیبره
خیلی نگران هستم یعنی خوابو از من گرفته این موضوع
یعنی امید داشته باشم ک واسه مشاغل دولتی مشکلی پیش نمیاد برام؟
سلام مجدد

جرائم سبک شامل سوئ سابقه نمیشه نگران نباشه هر وقت اقدام کنی گواهی به شما میدن البته سابقه تو سیستم دادگستری هست و مشخصه اما در حدی نیست که تو گواهی منعکس بشه
 
 
+1 #3 مینا 16 دی 1393 ساعت 12:59
سلام خسته نباشید
ممنون از اینکه جواب سوالاتو سریع دادین
من امسال در محیط بیرون توسط کلانتری دستگیر شدم و زیر24ساعت زندانی شدم و حکم گ برام صادر شد3 شلاق تعذیری
میخواستم ببینم برام سوئ سابقه ؟
کی پاک میشه؟
و تو مشاغل دولتی نمیتونم سرکار برم؟
هویت شناسی و انگش نگاری جرممو معلوم میکنه؟
ممنون میشم سریع جواب بدین
درضمن باید بگم تو زندان انگشت نگاری از من نشد فقط از یه انگشتم اثر انگشت گرفتن
سلام نگران نباشید سوئ سابقه نمیشه و زندانی که می گید منظور بازداشتگاه کلانتری هستش یا واقعا رفتید زندان
 
 
0 #2 امیرشایگان 07 دی 1393 ساعت 01:25
ضمن سلام و تشکر
مسکن اماده نیست و فقط یه اسکلت که5ساله به امان خدا رها شده وجود داره.
که طبیعتا برای تحویل هم زمان مشخص و دقیقی وجود نداره.

سلام اگر ساختمان نیمه کاره رها شده بهترین راه دادخواست الزام به انجام تعهد باید بدید و ادامه بدید ببینید به کجا میرسه برای توضیات بیشتر شماره تو سایت هست و تو وایبر هستم و در خدمتم
 
 
0 #1 amir shaygan 08 آذر 1393 ساعت 12:09
با سلام واحترام
اینجانب حدود7سال پیش اقدام به خرید امتیاز یک واحد آپارتمان به مبلغ10میلیون تومان از یکی از کارکنان ادارات نمودم.طبق مبایعه نامه تنظیمی متاسفانه هیچ زمانی برای تحویل درج نگردید .فقط شفاها در حضور شهود به ما گفت3ساله اماده می شود.طی این سالها علیرغم مراجعات مکرر متاسفانه با لطایف الحیل ما را سر دوانده و از ارائه پاسخ روشن وشفاف خودداری می کمند.ضمنا25میلیون هم به حساب تعاونی مسکن اداره مربوطه ریخته ایم.حال حتی از حضور در محضر و رسمی کردن این مبایعه نامه خودداری می کند., 2طبق گفته مسئول تعاونی ایشان تعهد کتبی داده اند که امتیاز را تا
اماده شدن سند انتقال ندهند.براشون اظهارنامه ایفای تعهدات هم فرستادم که درکمال خونسردی سفید امضا عودت دادن.
1)عمل ایشان مصداق کلاهبرداری است یا خیر؟
2-برای احقاق حق چکار کنیم؟
سلام
خیر کلاهبرداری نیست
اولین اقدام همون اظهارنامه بوده که انجام شده
و یک سوال آیا مسکنی که قرار بوده به شما واگذار بشه آماده شده یا خیر
و تقریبا زمان تحویل واحد ها کی هست
اینها رو بررسی کنید تا بتونم جواب شما رو بدم
مشاوران سایت بابافارس

می تونید با هریک از مشاوران که شماره تماسشون هست تماس بگیرید انشاالله شما رو راهنمایی می کنند
اگر قانع نشدید همین جا سوالتون رو مطرح کنید
 

افزودن نظر


محل تبلیغ شما

بنر
بنر
بنر

تبلیغات تصویری

لیست مــشـــاوران ســـایـــت

بنر
صفحه اصلی بانک وکلاء ثبت وبلاگ ویژه وکلاء وبلاگ تخصصی مهدی اسفیدانی