امروز: سه شنبه, 06 تیر 1396
وبلاگ حقوق جزا مجید گودرزی
نوشته شده توسط مجید گودرزی   
فهرست مطلب
وبلاگ حقوق جزا مجید گودرزی
مجید گودرزی
تمامی صفحات

مجید گودرزی

وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی  ( ایران - اصفهان - کاشان) تحصيلات: فوق ليسانس رشته تحصيلي: حقوق خصوصی  شغل: وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی از  استان: اصفهان  شهر:  کاشان وكيل کانون وکلا   - فعاليت در زمينه هاي گوناگون از جمله حقوقي ، جزائي ،خانواده ،شركتها و....

 

 

 

 


تماس با ما

مجید گودرزی

تلفن:5571622-0361

موبایل:9132624941

ادرس دفتر کاشان -میدان معلم ساختمان کرمانی- طبقه اول واحد 7


درباره ما
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقیاز کانون وکلا
کارشناس ارشد حقوق خصوصی وعضو موسس سایت حقوقی بابافارس دوسال سابقه اشتغال در مرکز پاسخگویی وخدمات  و معاضدت قضایی امران به معروف و نهی از منکر و ایثارگران در دادگستری نطنز
وکالت درامور حقوقی،کیفری،خانواده،دیوان عدالت اداری،بیمه و... کارشناس
مشاوره تلفنی :ریگان

 

 

 

 

 

 


دانستنیهای مرجع صالح رسیدگی به جرایم موادمخدر اطفال

اعتیاد و موادمخدر یکی از پرچالش‌ترین آسیب‌های اجتماعی است، به‌طوری‎که آمارها نشان می‏دهند که اعتیاد بیشترین حجم زندانیان را به خود اختصاص داده است. البته در این میان «کودکان و نوجوانان» نیز ازسوءاستفاده قاچاقچیان در امان نبوده‎ ونیستند. اما این نکته در صدور احکام مربوط به اطفال در جرایم موادمخدری دارای اهمیت است که آیا حکم صادر شده برای این مجرمان کوچک با مجرمان بالغ تفاوتی دارد یا خیر؟

دراین گزارش،احکام و مجازات‏های در نظر گرفته شده برای این متهمان را بررسی کرده است که در پی می‌آید.
یک قاضی دادگستری درباره شمول قوانین حاکم بر رسیدگی به جرایم مواد مخدری اطفال به «حمایت» گفت: رسیدگی ماهوی به جرایم مربوط به مواد‌مخدر از جانب اطفال و نوجوان همانند سایر جرایم ارتکابی، طبق مقررات مندرج در فصل دهم از بخش دوم کتاب کلیات قانون جدید مجازات اسلامی تحت عنوان «مجازات‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی اطفال و نوجوانان» صورت می‎گیرد.
غلامرضا رسولی‌‌خورشیدی درباره مقررات شکلی رسیدگی به جرایم ارتکابی اطفال کمتر از 18 سال نیز اظهارکرد: رسیدگی به جرایم مواد ‌مخدر این‌دسته از افراد نیز همانند سایر جرایم ارتکابی‌شان در صلاحیت «دادگاه‌اطفال» است؛ مگر اینکه مجازات قانونی جرم ارتکابی آنان از نوع سلب حیات باشد که در این صورت، دادگاه کیفری استان، صالح به رسیدگی  خواهد بود.
وی علت رسیدگی به این نوع جرایم در دادگاهی غیراز «دادگاه اطفال» را اهمیت موضوع برشمرد و یادآورشد: در «دادگاه اطفال»، رسیدگی با یک قاضی صورت می‌گیرد اما به ‌دلیل اهمیت برخی جرایم ارتکابی، رسیدگی به آنها در صلاحیت دادگاه‌ کیفری ‌استان دانسته شده است که با تعداد قضات بیشتر و دقت فزون‌تری تشکیل جلسه می‌دهد.

پابرجا بودن رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور

یک حقوقدان هم درباره دادگاه‌ صالح رسیدگی به جرایم مواد ‌مخدر افراد بالغ کمتر از 18‌سال گفت: رسیدگی به آن دسته از جرایم ارتکابی اطفال که به مجازات شدید محکوم می شوند در «دادگاه ‌کیفری‌استان» صورت می گیرد و در این زمینه رأی ‌وحدت ‌رویه شماره ۶۸۷ مورخ 2/3/1385 دیوان عالی کشور که ناظر بر آن است همچنان پابرجاست. زیرا در رأی وحدت رویه شماره  651 مورخ 3/8/1379 بر اطلاق تبصره ماده 220 قانون آیین دادرسی کیفری اشاره شده و در تعارض صلاحیت دادگاه انقلاب با «دادگاه اطفال»، به صلاحیت «دادگاه اطفال» حکم داده شده است. بنابراین چنانچه طفلی مرتکب یکی از جرایم مرتبط با مواد مخدر شود که مجازات قانونی آن شدید است، دادگاه کیفری استان، صالح به رسیدگی خواهد بود.
دکتر سیدعلی کاظمی ادامه داد: تغییر قانون مجازات اسلامی، تاثیری در موضوع فوق الاشعار نداشته و در حال حاضر نیز این دو رأی ‌وحدت ‌رویه ، قابلیت اجرا دارند.
وی در مورد رویکرد قانون جدید مجازات اسلامی، با استناد به ماده ۹۱ هم بر لزوم «علم وآگاهی» مرتکب برای تحقق مسئولیت کیفری تاکید و خاطرنشان کرد: افراد بالغ کمتر ‌از 18‌سال باید به درک و رشد و کمال‌عقل رسیده باشند تا دادگاه بتواند با آنان همانند افراد ‌بالغ بالای ۱۸‌سال رفتار کند؛ درغیر این‎صورت، این وظیفه دادگاه است که با استعلام نظر پزشکی‌قانونی یا طریقی دیگر که مقتضی می‌داند، به‌ این تشخیص برسد و گرنه نمی‏تواند نوجوان (یعنی فرد بالغ کمتر از 18 سال) را مسئول تلقی کرده و او را حسب مورد به «حد» یا «قصاص» محکوم کند.

دادگاه کیفری یک در نقش دادگاه کیفری استان

یک پژوهشگر حوزه‌ی حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری نیز از تغییر صلاحیت دادگاه کیفری استان همزمان با اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری جدید خبر داد.
امین بخشی‏زاده در گفت‎وگو با «حمایت» عنوان کرد: با اتمام موعد شش ماهه‌ی اجرای قانون آیین دادرسی کیفری، دیگر شاهد تعارضی در صلاحیت دادگاه اطفال، انقلاب و کیفری یک که جایگزین دادگاه کیفری استان خواهد شد، نخواهیم بود.
این حقوقدان با استناد به ماده 315 این قانون یادآور شد: در قانون فعلی، ماده‌ای برای رفع تعارضات موجود بین «دادگاه اطفال» انقلاب و کیفری استان وجود ندارد و در رویه‌ی فعلی، دو رأی وحدت رویه (651 و 687) در مقام رفع این تعارض بر آمده که البته مبهم‌هستند ولی قانون جدید آیین دادرسی کیفری به طورصریح بر این موضوع اشعار داشته که اگر اطفال و نوجوانان مرتکب يکي از جرایم مشمول صلاحيت دادگاه کيفري يک يا انقلاب شوند، به جرایم آنان در دادگاه کيفري يک ويژه رسيدگي به جرایم اطفال و نوجوانان رسيدگي مي‌شود؛ به عبارتی متهم از همه امتيازاتي كه در دادگاه اطفال و نوجوانان اعمال مي‏شود، بهره‏مند
خواهد شد.
بخشی‏زاده ادامه داد: هر چند مقنن ازعنوان «دادگاه کیفری یک ویژه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان» استفاده کرده، لیکن نباید تصور کرد که این دادگاه‏ها جدا از ماهیت دادگاه کیفری یک هستند بلکه قرار است یک یا چند شعبه از شعب دادگاه کیفری یک برای رسیدگی تخصصی به جرایم ارتکابی اطفال و نوجوانان اختصاص یابد.

 



 

نظرات  

 
-1 #12 حسین 14 ارديبهشت 1394 ساعت 18:29
سلام همسرمن راننده تاکسی بود یه مسافردربست را به مقصدمی رساند بعدازرسیدن به مقصدمتوجه میشودکه درساک وی موادمخدرمی باشد وطرف سابقه داربوده همسرم چون نیازداشته به پول کرایه بدون اینکه فک کندکه موادممکن اس درساک اون مسافرباشد این مسافررا به مقصدرسانده کرایه روبگیرد به زخم زندگی بزند موقعی که به مقصدمی رسن دستگیرمیشود والان چهارماه وخورده ای اس که زندان می باشد منم با چهارفرزند که دوتای انها معلولیت ذهنی هستن بسیاردرمقابل هزینه زندگی کمرم خم شده درصورتی همسرم اصلا سابقه نداره وجزخانواده شهیدوجانبازوازا ده هستیم من بایدچکارکنم لطفا منوراهنمایی کنیدلطفا
سلام درج شد
 
 
0 #11 سوال 02 ارديبهشت 1394 ساعت 08:02
با سلام .برادر من 5 سال پیش ازدواج کرده است که متاسفانه بعداز مدتی کوتاه در دوران عقد متوجه یک سری برخورذ های خاص زنش شدیم که با میانجی گری بزرگترهاادامه دادند.در همان دوران عقد بچه دارشدوالان کودکش دخترو5ساله است.رفتارهای وی ادامه داشت بسیار بددهن ،اعتقاد شدیدبه سحروجادو،به طوری که در این مدت 5سال پدرومادرم هم بااصرار برادرم رفت وامد هم نداشتند.حتی از لحاظ روانی بسیار کارهای سبک بازی وبه دور از اخلاق وفرهنگ ومعرفت انجام می داد.اکنون هم متاسفانه برادرم به اومشکوک به رابطه نامشروع شده.ودیگر تمایلی به اامه زندگی با اوندارد .البته برادرم بسیار اعتماد به نفس پاینی هم دارد .حال درخواست دارم نسبته به1- طلاق ایشان و2-گرفتن حضانت دخترش از زنش و3-پرداخت مهریه اش که تعداد300سکه است زاهنمایی بفرمایید

سلام به قسمت وکلا برید و سوالتون رو با یکی از اونه در میون بذارید راهنمایتون می کنن
 
 
0 #10 goodarz 23 فروردين 1394 ساعت 14:14
ببخشید میخواستم بدونم میشه با رضایت شخصی طول درمان رو متوقف کنم و دیه رو بگیرم ؟باتشکر
سلام
بله میتونید طول درمان رو تموم کنید ولی اگر بعد نقصی به وجود بیاد نمیتونید مدعی بشید
 
 
+1 #9 مجتبی 12 فروردين 1394 ساعت 17:27
سلام و خسته نباشید. می خواستم بدونم که اگر بنده در سال گذشته تصادف کرده باشم و با توجه با این که نرخ دیه تغییر می کند آیا مقدار دیه ای که برای ضارب در نظر گرفته شده است با توجه به مقدار دیه ای که تغییر کرده است , تغییر می کند ؟ متلا زمان اجرای حکم 2 سال بعد است و نرخ دیه تغیییر کرده
سلام دیه به نرخ روز باید پرداخت بشه اگر تا 2 سال دیه 200 میلیون بشه طبق همون سال محاسبه میشه
 
 
0 #8 امیر جعفری 22 اسفند 1393 ساعت 22:27
با سلام و خسته نباشد
بنده دادخواست مطالبه وجه دستی به اضافه تاخیر و تادیه از سال 1360 داده بودم به اصل خواسته شورا محکوم کرده.اما در خصوص مطالبه خسارت تاخیر و تادیه نسبت به اصل خواسته از سال 1360 با توجه به عدم احرازتمکن مدیون موضوع منطبق با ماده 522 قانون آئین دادرسی مدنی نبوده و به استناد ماده مذکور وماده 197 قانون آئین دادرسی مدنی حکم بر بی حقی خواهان ها و برائت ذمه خوانده صادر نموده است.حال سوال بنده این است که از چه طریقی و چگونه می توانم به حق و حقوق و مطالبه تاخیر تادیه با احتساب شاخص نرخ تورم دست یابم و از طرفی شهودی که در وقت رسیدگی در شورای محترم که عموهای دیگرم بوده است به آن اشاره ای نشده است و چگونه می توانم دارایی ایشان را به دادگاه اثبات نمایم که توان پرداخت تاخیر تادیه را داراست.با تشکر

سلام
معمولا در رسید های عادی قضات خوانده رو به خسارت تاخیر و تادیه محکوم نمی کنند شما می تونید به رای شورا اعتراض کنید بابت دارایی و تمکن مالی باید بررسی کنید معمولا شما باید مال ایشون رو اعلام کنید اگر نتونید اعلام کنید یا شناسایی کنید تمکن مالی اون احراز نمیشه
اگر سوال بیشتر بود یا قانع نشددید با وکلای سایت تماس بگیرید
 
 
0 #7 حسني 17 اسفند 1393 ساعت 08:43
سلام
برادرم دو سال پيش از همسرش جدا شد و همسرشون حق طلاق داشتند اما قبل از اون براي مهريه شكايت كردند. الان بعد از دو سال جدايي جريان پرونده مهريه را به اجرا گذاشتند. آيا اين كار امكان پذير هست؟ و آيا برادرم بايد تمام مهريه رو پرداخت كنه؟ مهريه ايشان 800 سكه مي باشد. و همچين برادرم تمكن مالي در حد متوسط دارد آيا بايد يكجا همه سكه را پرداخت كند؟ و از طرفي حكم جلب برادرم صادر شد و اين حكم آيا واقعا باعث زنداني شدن ايشان مي شود؟ لطفا راهنماييم كنيد
سلام
بله میشه اقدام کرد
اگر حکم جلی صادر شده باشه بله زندانی میشه
بهترین راه برای رفع جلی دادخواست اعسار هستش که مهریه قسط بندی بشه
 
 
0 #6 م-و 16 اسفند 1393 ساعت 13:42
سلام
شخصی گوشی موبایل من رادزدیده وازطریق سیم کارت من به دوستانم پیامک داده ودرخواست پول کرده ،اگربخواهم شکایت کنم حکمش چگونه است؟
سلام
حداقل مجازات سرقت گوشی 6 ماه حبس هستش شما می تونید هم به عنوان سرقت و هم تحت عنوان تهدید و اخاذی علیه ان شخص شکایت کنید که مجازاتش سنگین تر همین امروز اقدام کنید
 
 
0 #5 صفا 123 23 بهمن 1393 ساعت 22:27
سلام لطفادیه شکستگی ران که پلاتین کار گذاشتن و اسیب دیدگی نسوج ران چقدر میشه - با تشکر

سلام دوستان جواب دادن
 
 
0 #4 هادی 10 دی 1393 ساعت 18:18
با سلام.
برای استخدام از من مبلغ 10 میلیون سفته می خان. من چیکار میتونم بکنم که از سفته سوء استفاده نشه؟ آیا نوشتن شرط روی سفته یا در قرار داد در الزام آور بودن سفته تاثیری دارد؟
سلام
معمولا برای استخدام و به دلیل اینکه شاید فرد استخدامی خسارتی وارد کنه و یا به تعهدش عمل نکنه و احتمال خیانت در امانت وجود داره شرکت ها از افراد درخواست سفته می کنند
اگر قبول کنند و شرط رو بزارید در صورت عدم تحقق شرط می تون سفته رو اجرا بزارن
و شما می تونید وقتی قرار داد می نویسید شرط توی قرداد بزارید که در صورت بروز مثلا فلان تخلف اونها با ارجاع به داوری یا کارشناس بتونن برابر مبلغ تخلف شما سفته رو اجرا بگذارند البته مهم این هست که امکان این هست شرکت زیر بار چنین قراردار و شرطی نره
 
 
0 #3 amir shaygan 08 آذر 1393 ساعت 12:09
با سلام واحترام
اینجانب حدود7سال پیش اقدام به خرید امتیاز یک واحد آپارتمان به مبلغ10میلیون تومان از یکی از کارکنان ادارات نمودم.طبق مبایعه نامه تنظیمی متاسفانه هیچ زمانی برای تحویل درج نگردید .فقط شفاها در حضور شهود به ما گفت3ساله اماده می شود.طی این سالها علیرغم مراجعات مکرر متاسفانه با لطایف الحیل ما را سر دوانده و از ارائه پاسخ روشن وشفاف خودداری می کمند.ضمنا25میلیون هم به حساب تعاونی مسکن اداره مربوطه ریخته ایم.حال حتی از حضور در محضر و رسمی کردن این مبایعه نامه خودداری می کند., 2طبق گفته مسئول تعاونی ایشان تعهد کتبی داده اند که امتیاز را تا
اماده شدن سند انتقال ندهند.براشون اظهارنامه ایفای تعهدات هم فرستادم که درکمال خونسردی سفید امضا عودت دادن.
1)عمل ایشان مصداق کلاهبرداری است یا خیر؟
2-برای احقاق حق چکار کنیم؟
سلام
خیر کلاهبرداری نیست
اولین اقدام همون اظهارنامه بوده که انجام شده
و یک سوال آیا مسکنی که قرار بوده به شما واگذار بشه آماده شده یا خیر
و تقریبا زمان تحویل واحد ها کی هست
اینها رو بررسی کنید تا بتونم جواب شما رو بدم
مشاوران سایت بابافارس

می تونید با هریک از مشاوران که شماره تماسشون هست تماس بگیرید انشاالله شما رو راهنمایی می کنند
اگر قانع نشدید همین جا سوالتون رو مطرح کنید
 

افزودن نظر


محل تبلیغ شما

بنر
بنر
بنر

تبلیغات تصویری

لیست مــشـــاوران ســـایـــت

بنر
صفحه اصلی بانک وکلاء ثبت وبلاگ ویژه وکلاء وبلاگ حقوق جزا مجید گودرزی